Z wizytą w kwaterze jabłoni odmiany Arszam (zdjęcia)

Autor: www.sadyogrody.pl 11 sierpnia 2020 11:28

Jabłka Arszam wyróżniają się wśród letnich odmian. Odwiedziliśmy kwaterę jabłoni w przededniu zbiorów.

Jabłka 'Arszam' swoją dojrzałość zbiorczą osiągają na przełomie lipca i sierpnia. Wizytowana przez nas kwatera jabłoni to raczej "ciężka ziemia", stąd pierwszy zbiór rozpoczyna się w tym roku w drugim tygodniu sierpnia. Sadownik zaplanował zbiór zaraz po Pirosie. Obecnie rozpoczyna przerywkę dużych i dojrzałych owoców oraz dokończenie zbiorów w następnym tygodniu. 

Owoce odmiany 'Arszam' są bardzo duże, z reguły powyżej 70-80 mm. Prawie w całości pokryte są amarantowo-czerwonym rumieńcem. Szkółkarze twierdzą, że w momencie dojrzałości wyglądają jak czerwone sporty Szampiona (Reno lub Arno). Skórka  jest gładka, błyszcząca i twarda. Na niektórych jabłkach można zauważyć paski.

'Arszam' uznawany jest za jedno z najsmaczniejszych letnich odmian jabłek. Miąższ ma lekko kwaśny posmak (niektórym przypomina jabłka 'Cortland'), jest zwięzły, soczysty i ma kremowo-białą barwę. Znakomicie nadaje się na soki i inne przetwory.

Uprawa i ochrona

Właściciel wizytowanej przez nas kwatery o powierzchni 0,6 ha twierdzi, że 'Arszam' jest dość prosty w ochronie. Przede wszystkim jest bardzo plenny i stosunkowo odporny na wiosenne przymrozki (w porównaniu z innymi odmianami posadzonymi na tej działce). Cechuje go także niska podatność na choroby grzybowe. Zaletą jabłoni 'Arszam' jest również samopylność.

W okres owocowania wchodzi wcześnie, już w 3-4 roku po posadzeniu. Lubi glebę żyzną, przepuszczalną.

Wyzwaniem może być cięcie 'Arszama'. Drzewa tej odmiany bowiem rosną dość silnie (w zależności od podkładki), tworząc przejrzystą koronę. Gałęzie rosną w górę, niekiedy pod bardzo ostrym kątem. Owoce wyrastają na końcach pędów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI