Preparat Harvista zawiera 1- metylocyklopropen (1- MCP). Środek blokuje receptory etylenu już w sadzie. Jabłka pozostawione na drzewie o 1-2 tygodnie dłużej mają czas, aby optymalnie się wybarwić, jednocześnie nie tracąc na jędrności, poza tym ich opadanie jest silnie ograniczone.

Aby wykonać zabieg konieczne jest zainstalowanie do opryskiwacza specjalnej przystawki która składa się ze stelaża, zbiornika na preparat podłączonego do pompy proporcjonalnej, która zapewnia mieszanie preparatu z wodą tuż przed rozpylaczami opryskiwacza. Podczas aplikacji w zbiorniku opryskiwacza znajduje się tylko woda.

Sadownik zakupił opryskiwacz ze specjalnie przystosowaną przystawką do Harvisty już w ubiegłym roku, jednak latem owoce zostały uszkodzone przez grad.

Producent jabłek u którego dzisiaj gościmy zdecydował się na zastosowanie preparatu w odmianach jabłek Gala, Ligol, Golden oraz gruszek Konferencja o łącznej powierzchni 5 hektarów.

Aby lepiej ocenić działanie preparatu w każdej z odmian część kwatery została bez oprysku. Sadownik oczekuje zwiększenia ogólnego plonu, poprawy jakości i wydłużenia okresu zbiorów o dwa tygodnie.