×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Yara wstrzyma zakup soli potasowej z Białorusi

Autor: PAP 10 stycznia 2022 12:18

Yara wstrzyma zakup soli potasowej z Białorusi W związku z sankcjami Yara wstrzymuje zakup potażu na Białorusi/ fot. shutterstock

Norweski koncern chemiczny i producent nawozów Yara ogłosił w poniedziałek, że z początkiem kwietnia wstrzymuje zakup soli potasowej na Białorusi. Decyzję uzasadniono międzynarodowymi sankcjami nałożonymi na reżim Alaksandra Łukaszenki.

W związku z sankcjami Yara zawiesza zakup soli potasowej na Białorusi

"Koncern stanowczo opowiada się za przestrzeganiem praw człowieka i potępia wszelkie formy ich łamania. Ze wsparciem organizacji chroniących prawa człowieka oraz związków zawodowych, wykorzystując swoją pozycję na Białorusi, próbowaliśmy promować bezpieczeństwo w miejscu pracy oraz inne prawa pracowników i obywateli" - oświadczył zarząd firmy.

Yara twierdzi, że dotychczasowy zakup soli potasowej na Białorusi był w pełni zgodny z sankcjami. "Inne części łańcucha dostaw wycofują podstawowe usługi wymagane do umożliwienia eksportu potażu z Białorusi, w związku z czym Yara zainicjowała likwidację pozyskiwania minerału " - wyjaśniono.

Koncern Yara, którego największym udziałowcem jest norweski rząd, to kluczowy klient państwowej firmy Biełaruśkalij, jednego z największych na świecie producentów używanego m.in. w nawozach soli potasowej. Minerał ten jest głównym źródłem dochodów władz Białorusi w walutach obcych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI