×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Yara importuje węglan potasu z Białorusi mimo sankcji UE

Autor: PAP 16 lipca 2021 17:56

Yara importuje węglan potasu z Białorusi mimo sankcji UE Yara importuje węglan potasu z Białorusi; fot. za yara.pl

Yara będzie kupować białoruski węglan potasu (potaż / potasz), a jedynie "pewna część" importu tego związku chemicznego zostanie objęta ograniczeniami handlowymi, jakie nałożyła UE - zapowiedziały władze koncernu chemicznego.

Prezes przedsiębiorstwa Svein Tore Holsether stwierdził w rozmowie z Reutersem, że Yara jest "elastyczna", przestrzega sankcji UE i zamierza importować potaż z Białorusi tak długo, jak będzie to miało pozytywny wpływ na prawa pracownicze w tym kraju.

Yara domagała się wcześniej od białoruskiego państwowego producenta nawozów potasowych Biełaruśkalij zaprzestania karania pracowników za udział w strajkach i antyrządowych wiecach, a także poprawy warunków pracy.

Norwegia, choć nie jest członkiem UE, od poniedziałku przyłączyła się do sankcji wprowadzonych przez Wspólnotę wobec Białorusi. Szefowa norweskiej dyplomacji Ine Eriksen potępiła represje reżimu Łukaszenki wobec społeczeństwa obywatelskiego i więzienie obrońców praw człowieka.

Węglan potasu na liście sankcji UE

Na liście sankcji UE nie znalazł się główny towar eksportowy zakładu Biełaruśkalij - potaż o zawartości 60 proc. potasu. Natomiast Bruksela nałożyła sankcje na potaż (potasz) zawierający mniej niż 40 proc. potasu.

Dyrektor działu komunikacji koncernu Yara Joasiane Kremer odmówiła podania szczegółów dotyczących wielkości importu z Białorusi do Norwegii.

W piątek koncern zaprezentował lepsze niż oczekiwano wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku, zapowiedział wypłacenie udziałowcom dodatkowej dywidendy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI