XenTari – nowy, biologiczny środek do zwalczania gąsienic w uprawach

Autor: www.sadyogrody.pl 02 kwietnia 2019 09:10

XenTari – nowy, biologiczny środek do zwalczania gąsienic w uprawach fot. shutterstock.com

Portfolio środków biologicznych firmy Arysta LifeScience zostało poszerzone o preparat XenTari – insektycyd do zwalczania gąsienic motyli w uprawach sadowniczych i warzywach.

XenTari® jest środkiem zawierającym szczep (ABTS-1857) mikroorganizmu Bacillus thuringiensis, podgatunku aizawaii (Bta). Zawiera zrównoważoną mieszankę czterech silnych białek toksynowych (Cry 1C, Cry1D, Cry1Aa, Cry 1Ab) i zarodników atakujących kluczowe szkodniki. B. thuringiensis powoduje zakażenie przewodu pokarmowego bezkręgowców. Na skutek działania białek krystalicznych dochodzi do paraliżu układu pokarmowego bądź paraliżu ogólnego, a larwa owada zaprzestaje żerować i zamiera. Podczas sporulacji (wytwarzania przetrwalników) w komórce bakteryjnej powstaje jeden lub kilka białkowych kryształów zawierających od 1 do 4 nieaktywnych form toksyn Cry. W jelicie środkowym owada kryształ ulega rozpuszczeniu i następuje proteolityczna aktywacja protoksyn do formy czynnej -informuje Arysta.

Insektycyd  dostępny jest w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej (WG), o działaniu żołądkowym, przeznaczony do selektywnego zwalczania gąsienic motyli. Na roślinie środek działa powierzchniowo. Po spożyciu środka gąsienice przestają żerować, a następnie giną po upływie 24-72 godzin.

XenTari® jest produktem fermentacji, stanowiącym mieszaninę nierozpuszczalnych białkowych toksyn krystalicznych. Wytwarzany jest w USA w nowoczesnych fabrykach spełniających najwyższe światowe standardy. Każda partia XenTari® jest objęta ścisłym procesem kontroli jakości z testem biologicznym na żywych larwach Trichopulsia ni. Preparat ma działanie selektywne, nie ma wpływu na owady zapylające i środowisko naturalne. Środki ochrony roślin oparte na B. thuringiensis nie indukują pojawienia się odporności u owadów.

Środek należy zastosować w momencie pojawienia się gąsienic. Zabieg najlepiej wykonać w okresie występowania młodszych stadiów rozwojowych gąsienic (L1-L2). Wyższe z zalecanych dawek środka (0,5- 1,5 kg/ha) należy stosować przy dużym nasileniu występowania szkodnika lub gdy gąsienice są w starszej fazie rozwojowej. Odstęp między zabiegami powinien wynosić co najmniej 6 dni.

Środek XenTari® posiada rejestrację w blisko 80 rodzajach (uprawy rolnicze, sadownicze, warzywnicze (w gruncie i pod oslonami) produkcja roślin ozdobnych (w gruncie i pod osłonami). W sadach jabłoniowych preparat można stosować przeciwko takim szkodnikom jak piędzik przedzimek, owocówka jabłkóweczka, zwójka siatkóweczka. 

Na plantacjach warzyw kapustnych, tj. kapusta głowiasta, kalafior, brokuł, kapusta brukselska, jarmuż, kalarepa (w gruncie) insektycyd przeznaczony jest do zwalczania gąsienic motyli: błyszczka jarzynówka, tantniś krzyżowiaczek, bielinek rzepnik, bielinek kapustnik, piętnówka kapustnica i inne gąsienice uszkadzające liście.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI