×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wzrost kosztów nawożenia odbije się na produkcji rolniczej

Autor: www.sadyogrody.pl/ AgroNawigator 18 października 2021 16:05

Wzrost kosztów nawożenia odbije się na produkcji rolniczej Znaczące wzrosty cen gazu przekładają się na podwyżki cen nawozów/ fot. sadyogrody

W pierwszym tyg. października ceny gazu ziemnego były 6,8- krotnie wyższe niż przed rokiem, wobec 5,7-krotnego wzrostu średnio we wrześniu. Silne podwyżki mają odzwierciedlenie w cenach nawozów - poinformowano w publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

Wzrosty cen gazu przyspieszyły na przełomie 3q21 i 4q21. W pierwszym tyg. października ceny gazu ziemnego były 6,8- krotnie wyższe niż przed rokiem, wobec 5,7-krotnego wzrostu średnio we wrześniu.

Przyspieszenie wzrostów cen uwarunkowane było mniejszymi dostawami gazu z Rosji, wzrostem zapotrzebowania w Azji, szczególnie w Chinach, czy też zwiększonym popytem na to źródło energii w UE w warunkach spadku dostaw energii z wiatru m.in. w Niemczech.

Wzrost cen nawozów mineralnych

Silne podwyżki mają odzwierciedlenie w cenach nawozów - przeciętna cena mocznika (cena spot, Black Sea) na początku października była wyższa o 69% r/r. Problemem jest nie tylko zwiększona presja kosztowa wynikająca z podwyżek cen gazu, ale również mniejsza jego dostępność, która spowodowała, że kilku kluczowych europejskich producentów nawozów zdecydowało się ograniczyć produkcję. Na wzrosty przekłada się również wprowadzony we wrześniu zakaz eksportu nawozów fosforowych przez Chiny – największego ich eksportera na świecie, z 27-proc. udziałem w globalnym handlu w 2019 (CN 3103). Według Banku Światowego we wrześniu ceny superfosfatu potrójnego w USA wzrosły ponad 2-krotnie w relacji rocznej.

Podwyżki cen żywności w 2022?

Na ogół to ceny żywności determinują popyt na nawozy - dane Banku Światowego wskazują, że zmiany cen wskaźnika surowców wykazują największą współzmienność ze zmianami cen nawozów z wyprzedzeniem 5-miesięcznym. Przeniesienie wzrostów kosztów produkcji na kolejne ogniwa produkcji żywności przez rozdrobniony sektor rolny jest trudne. O cenach surowców decyduje w dużej mierze światowa podaż, a w przypadku owoców i warzyw - zmiany wolumenu zbiorów na rynku krajowym.

Niemniej, w przypadku utrzymywania się wysokiego tempa podwyżek cen, i spadku dostępności nawozów, niewykluczony jest scenariusz ograniczenia ich zużycia na świecie w sez. 2021/22.

Utrzymanie dynamiki cen gazu na poziomie z początku października w kolejnych miesiącach mogłoby podbić tempo wzrostu kosztów produkcji w sektorze spożywczym nawet o 3-4 pp. O ile branża spożywcza odpowiedzialna jest za ok. 9% zużycia gazu ziemnego w przetwórstwie przemysłowym, to jego udział w energii zużywanej w firmach spożywczych jest jednym z najwyższych spośród branż przemysłowych. To, wraz z rosnącą presją kosztową w produkcji surowców rolnych, może wspierać podwyżki cen żywności w 2022 - podano w publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI