•  Na plantacjach truskawki pojawia się problem z przędziorkiem chmielowcem; ciepła i sucha pogoda sprzyja namnażaniu szkodnika
  • Przystępując do zabiegu ochrony należy uwzględnić intensywność presji szkodnika, warunki pogodowe oraz fazę rozwojową roślin

Przędziorki w truskawce - ważne regularne lustracje

Lustrując obecność przędziorka przeszukujemy z lupą lub binokularem liście wzdłuż nerwów w zakresie oceny presji form ruchomych i jaj. Jednak często przy dużej presji objawy żerowania przędziorka uwidaczniają się na wierzchniej stronie liści w postaci nakrapianych punktowo przejaśnień blaszki.

Nakrapiane przebarwienia blaszki liściowej świadczące o żerowaniu przędziorka/ fot. Doradca Jagodowy
Nakrapiane przebarwienia blaszki liściowej świadczące o żerowaniu przędziorka/ fot. Doradca Jagodowy

Niekiedy żerowanie jest tak intensywne, iż liść przebarwia się na czerwono-purpurowo. Jest to typowy efekt stresu biotycznego: osłabiony liść w którym następuję przyspieszony rozpad chlorofilu zaczyna się bronić wytwarzając barwniki ochronne – antocyjany. Dla niewprawnego oka objawy te mogą być zbliżone do głębokiego deficytu fosforu lub stresu związanego z dysfunkcją systemu korzeniowego.

Silna presja przędziorka powoduje brunatno-purpurowe przebarwienia liści/ fot. Doradca Jagodowy
Silna presja przędziorka powoduje brunatno-purpurowe przebarwienia liści/ fot. Doradca Jagodowy

Wybierając zabieg eliminujący szkodnika należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak intensywność presji, warunki pogodowe oraz faza rozwojowa roślin.

Zwalczanie przędziorków - jaka strategia ochrony?

W uprawie odmian wczesnych, w których obecnie trwają zbiory, zespół Doradcy Jagodowego rekomenduje wykonanie zabiegu nie pozostawiającego żadnego śladu w postaci pozostałości chemicznych w owocach.

Zwalczanie przędziorka w technologii „zero pozostałości” można oprzeć na nowym preparacie biologicznym Mitemine, zawierającym specjalnie dobrane ekstrakty roślinne z dodatkiem skomleksowanego wapnia. Preparat ten w uprawie truskawki najlepiej stosować w dawce 2,0-3,0 litr w 500-750 litrach wody. Zasadą działania środka jest indukcja naturalnych procesów obronnych w roślinie, zmniejszających populację szkodnika, stąd też najlepiej wykonać kilka zabiegów w odstępie 5-7 dni.

W zwalczaniu przędziorka dobre rezultaty daje regularne stosowanie nawozów krzemowych, np. Barrier Si-Ca 2,0-3,0 litr na ha lub Potasil Plus Krzem w dawce 2,5-4,0 l na ha. Powyższe rekomendacje dotyczą zabiegów krzemowych „solo”. W przypadku łącznego stosowania krzemu z innymi agrochemikaliami (np. preparatami przędziorkobójczymi) dawki nawozów należy odpowiednio obniżyć i każdorazowo zweryfikować możliwość wykonania mieszanki.

Alternatywą dla zabiegów „zero pozostałości” jest precyzyjne stosowanie preparatów chemicznych, zgodnie z zapisami etykiety rejestracyjnej.