Wyższe temperatury to wzrost aktywności miodówek gruszowych

Autor: www.sadyogrody.pl 10 kwietnia 2021 10:32

Wyższe temperatury to wzrost aktywności miodówek gruszowych Warto lustrować sady gruszowe pod kątem miodówek

10-11 kwietnia przyniesie ocieplenie, a synoptycy zapowiadają wiosenny weekend. Warto lustrować sady gruszowe pod kątem miodówek, które właśnie w taką pogodę są aktywne.

Poleca się lustrowanie pędów u podstawy pąków kwiatowych i obserwowanie czy miodówka złożyła jaja. 

Pierwsze pokolenie zazwyczaj nie jest trudne do opanowania. Przypominamy zalecania związane ze stosowaniem preparatów. Kiedy zostaną one zaaplikowane we właściwym momencie jesteśmy w stanie zapanować nad miodówką w dalszej części sezonu.

Zaleca się ochronę za pomocą glinki kaolinowej, która działa poprzez "zamaskowanie" pędów przed samicami składającymi jaja.  Do pierwszego zabiegu przeznacza się 30 kg glinki na ha, a na kolejne - 20 kg/ha. Glinka kaolinowa zniechęca miodówki do składania jaj. Zabieg powtarza się w przypadku deszczu i zmyciu preparatu lub po około 2 tygodniach od zabiegu, do okresu kwitnienia. 

Kombinacje i mieszaniny

Do glinki kaolinowej poleca się dodatek nawozów siarkowych, które także ograniczają rozwój szpecieli na gruszach.

Niektórzy decydują się na zabiegi mieszaniną oleju mineralnego i siarki, zwłaszcza gdy pojawiają się także problemy z przędziorkami. Oprysk należy wykonać po pojawieniu się pierwszych osobników dorosłych przed fazą pękania pąków, lub na samym początku tej fazy (ta mieszanina pali wszystkie zielone części na drzewie). Osobniki dorosłe nie lubią takiej kombinacji, więc pozwala to ograniczyć składanie jaj na drzewach.

Kombinacja z preparatami miedziowymi pozwala na zabezpieczenie drzew przed zarazą ogniową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI