×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wysokie ceny nawozów prawdopodobnie utrzymają się

Autor: AGT / www.sadyogrody.pl 11 stycznia 2022 23:10

Wysokie ceny nawozów prawdopodobnie utrzymają się Według danych Banku Światowego indeks cen nawozów w grudniu 2021 wzrósł 2,6-krotnie w relacji rocznej / fot. shutterstock

Wzrost cen nawozów ma charakter globalny. Według danych Banku Światowego indeks cen nawozów w grudniu 2021 wzrósł 2,6-krotnie w relacji rocznej - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert banku PKO BP.

Wysokie ceny nawozów - jakie przyczyny? 

Przyczyn wzrostów jest kilka. - Najważniejszym z nich są wysokie ceny gazu ziemnego, na które wpływają m.in. ograniczone dostawy z Rosji czy też wysoki popyt na rynkach azjatyckich. Przeciętna cena gazu ziemnego w UE w grudniu 2021 wzrosła 3,7-krotnie, co znacząco zwiększyło koszty produkcji nawozów azotowych - tłumaczy. 

Dla przykładu, cena mocznika (Ukraina, f.o.b. Black Sea) w grudniu była wyższa o 110 proc. rok do roku. 

- Dochodzą do tego ograniczenia w światowym handlu, tj. wprowadzony przez Chiny zakaz eksportu nawozów fosforowych, limity na eksport nawozów w Rosji, które obowiązują od grudnia 2021, czy też sankcje na Białoruś nałożone przez UE, obejmujące embargo na import nawozów potasowych - dodaje ekspert. 

Wysokie ceny nawozów utrzymają się 

Jego zdaniem, wysokie ceny nawozów, prawdopodobnie utrzymają się 1 pierwszej połowie 2022.

Warto wspomnieć o obniżeniu podatku VAT na nawozy, który w pewnym stopniu wpłynie na ich ceny. Jednak nie dla wszystkich. Zerowy VAT na nawozy to pozorna pomoc dla rolników

- W warunkach niskiej dynamiki wzrostu cen w sadownictwie (spadki cen jabłek w relacji rocznej) stanowi to ryzyko zmniejszonego ich zużycia w 2022, które może odbić się negatywnie na plonach i jakości produkcji - podsumowuje Mariusz Dziwulski. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI