Wysokie ceny nawozów doprowadzą do spadku zakupów?

$data.author.description Autor: farmer.pl 06 września 2021 16:03

Wysokie ceny nawozów doprowadzą do spadku zakupów? Wzrost cen nawozów wpłynie na mniejsze zużycie?/ fot. shutterstock

Od początku 2021 r. obserwujemy skokowy wzrost cen nawozów mineralnych. Nawet doświadczeni rolnicy nie pamiętają tak wysokich stawek. Zwyżki są bardzo znaczące, a według ekspertów nie zapowiada się na obniżki w najbliższym czasie. Co w związku z tą sytuacją planują rolnicy?

Uważa się, że obserwowany obecnie wysoki poziom cen nawozów wywołany został przez trzy czynniki. Pierwszym są gwałtownie rosnące ceny energii (ropy naftowej i gazu ziemnego), które zwyżkują wraz z notowanym ożywieniem gospodarki światowej. Wzrosły więc koszty produkcji nawozów. Drugim czynnikiem są przerwane łańcuchy dostaw (w tym też zatory) w związku z ograniczeniami wywozowymi lub wyższymi taryfami wywozowymi – jak np. w Chinach. Problem ten powoduje zarówno niedobory na rynkach, jak i eksplodujące koszty transportu, a tym samym wyższe ceny nawozów dla konsumentów końcowych.

Trzecim czynnikiem są wysokie ceny zbóż i nasion oleistych, które zwiększyły popyt ze strony rolnictwa w wielu krajach, takich jak USA, Brazylia, Rosja i Chiny. A to – jak się można domyślać – również wpłynęło na wzrost cen nawozów.

Analitycy uważają, że obserwowana sytuacja z cenami nawozów utrzyma się jeszcze przez blisko rok. Dopiero wtedy łańcuchy transportowe powinny zacząć znów prawidłowo funkcjonować, a ceny nawozów spadać. Wpływ na to będzie miała też spodziewana… zwiększona podaż. Tak jak w każdej innej sytuacji, prędzej czy później bowiem wysokie ceny danego towaru powodują wzrost jego podaży.

Pytanie: co mają jednak w tej sytuacji robić rolnicy? Kupować czy czekać? Za chwilę skończą się żniwa i zaczną przygotowania do nowych zasiewów. Redakcja farmer.pl poprosiła pod koniec lipca czytelników o udział w sondzie nt.: Ceny nawozów mineralnych znacznie wzrosły. Co zamierzasz w tej sytuacji zrobić?

Wzrost cen nawozów spowoduje mniejsze zużycie?

Okazuje się, że zdecydowana większość głosujących – 65 proc. – w tej sytuacji po prostu obniży wielkość planowanych nawozowych zakupów. To głównie ci rolnicy, którym pozwoli na to wolumen posiadanych zapasów. 17 proc. respondentów stwierdziło, że w ogóle zrezygnuje z zakupu nawozów i tym samym zmieni profil produkcji roślinnej na bardziej ekologiczny. 6 proc. rolników, którzy zdecydowali się wziąć udział w sondzie farmer.pl, zadeklarowało, że spróbuje zintensyfikować produkcję inaczej, m.in. poprzez wyższe nawożenie mineralne. Tylko 12 proc. głosujących przyznało, że utrzyma dotychczasowy poziom zakupów nawozów.

Cały artykuł przeczytasz w serwisie farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI