Wyjątkowo tanie środki ochrony roślin. Nie daj się oszukać!

Autor: www.sadyogrody.pl 02 marca 2022 12:57

Wyjątkowo tanie środki ochrony roślin. Nie daj się oszukać! Wyjątkowo tanie środki ochrony roślin. Nie daj się oszukać!/ fot.farmer.pl

Trwa właśnie czas przygotowań do wiosennych prac polowych, a producenci rolni planując zakup środków ochrony roślin kalkulują, aby tegoroczna produkcja przyniosła zdrowe plony wysokiej jakości. Nadchodząca wiosna to idealny czas dla przestępców i okazja do oferowania podrobionych produktów.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin już po raz 4-ty łączą siły w walce przeciw nielegalnym i podrobionym środkom ochrony roślin, przypominając rolnikom o najważniejszych zasadach zakupów środków ochrony roślin. W bieżącym roku do akcji dołączyła również Policja.

Ostrzegamy – atrakcyjne oferty na aukcjach internetowych, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców powinny obudzić czujność, zwłaszcza jeśli środki ochrony roślin mają obcojęzyczną etykietę i wyróżnia je niska cena. Komisja Europejska i Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej szacują, że co siódme opakowanie środka ochrony roślin w Europie może być podrobione. Nie daj się oszukać!

Przypominamy – sprzedaż środków ochrony roślin dokonywana poza punktem stałej lokalizacji (sprzedaż obwoźna i obnośna na targowiskach) jest zabroniona, a dystrybucja za pośrednictwem Internetu często bywa nadużywana do wprowadzania do obrotu nielegalnych środków ochrony roślin. 

Podejmuj właściwe decyzje:

Kupuj środki ochrony roślin wyłącznie w Polsce, w sklepie, hurtowni lub u dystrybutora, który jest zarejestrowany przez PIORiN.

Zawsze żądaj dowodu zakupu (paragon, faktura).

Nabywaj tylko środki ochrony roślin zarejestrowane przez MRiRW z polską etykietą trwale przytwierdzoną do opakowania.

Nie ryzykuj:

Nigdy nie kupuj środków ochrony roślin „okazyjnie, promocyjnie”, na straganie, z bagażnika, od pośrednika z zagranicy, od kolegi, spod lady, ani z obcojęzyczną etykietą.
W żadnym wypadku nie przywoź środków ochrony roślin z zagranicy bez zezwoleń MRiRW.

Czym grozi zakup i stosowanie podróbki?

- utratą plonów i dotacji unijnych,

- ryzykiem utraty zdrowia swojego i innych,

- odpowiedzialnością karną,

- stworzeniem zagrożenia dla środowiska.

Pamiętaj kupując podróbki, tracisz wiele razy!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI