×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wtyk straszyk i drosophila suzukii - rośnie zagrożenie ze strony tych szkodników

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 15 listopada 2021 16:38

Wtyk straszyk i drosophila suzukii - rośnie zagrożenie ze strony tych szkodników dr hab. Paweł Bereś o zagrożeniu ze strony szkodników w 2021 r.

Mszyce, wciornastki, przędziorki licznie pojawiły się w tym sezonie na plantacjach ogrodniczych. Rośnie też zagrożenie ze strony dwóch innych szkodników.

- W zależności od regionu kraju różne czynniki pogodowe oddziaływały na rośliny, które uprawiamy. Osłabione rośliny były bardziej podatne na żerowanie szkodników, ale też opanowanie przez choroby – mówi serwisowi sadyogrody.pl dr hab. Paweł Bereś, prof. Instytutu Ochrony Roślin-PIB, założyciel bloga "Działka i ogród naszą pasją".

- W 2021 r. bardzo dużym zaskoczeniem była pogoda. Wiosna - jedna z chłodniejszych od wielu lat. W późniejszym okresie wegetacji pojawiały się na południu Polski podtopienia. Mało kto wiedział, że byliśmy zalani, tak intensywnie padało. Występowały też gradobicia, a latem upały i susza – mówi dr hab. Paweł Bereś.

Mszyce, wciornastki, przędziorki - zagrożenie w sezonie 2021

- Mieliśmy dużo sygnałów o licznym pojawie mszyc, zarówno na roślinach warzywnych, jak i sadowniczych. Także wciornastków, ale i przędziorka chmielowca, który coraz liczniej pojawia się na naszych plantacjach. Szkodniki o kłująco–ssącym aparacie gębowym bardzo licznie pojawiły się w minionym sezonie – dodaje.

Wtyk straszyk na plantacji malin i borówek

- Dużym zaskoczeniem, przynajmniej dla części sadowników było liczne występowanie szkodnika wtyk straszyk. Brązowego pluskwiaka, który już zaczyna nie tylko uszkadzać duże plantacje rabarbaru, ale wkracza także na plantacje malin i borówki wysokiej. Nakłuwając owoce aparatem gębowym psuje ich jakość – mówi profesor.

Drosophila suzukii coraz większym zagrożeniem w ogrodnictwie 

- Ten rok upłynął również pod znakiem Drosophila suzukii. Mieliśmy dużo sygnałów mówiących o licznym pojawie tej muszki na plantacjach. Wzrasta znaczenie tego szkodnika, dlatego kluczowy jest monitoring występowania – zaznacza.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI