Wskazana dalsza ochrona przed parchem jabłoni

Autor: www.sadyogrody.pl 04 maja 2021 13:45

Wskazana dalsza ochrona przed parchem jabłoni Wskazana jest dalsza ochrona i wykonanie zabiegów ochronnych w sadach jabłoniowych./fot. PP

Pierwsze dni maja minęły pod znakiem silnego wiatru i opadów deszczu. Niestety pogoda sprzyjała zarówno rozwojowi, jak i  wysiewom oraz infekcjom grzyba powodującego parcha jabłoni. Wskazana jest dalsza ochrona i wykonanie zabiegów w sadach jabłoniowych.

Miniony długi weekend majowy upłynął w obecności opadów i wiatru. Poniedziałkowy dzień  charakteryzował się przelotnymi opadami deszczu. Przez ten czas wzrósł wysiew grzyba, co za tym idzie infekcja parcha jabłoni. W zależności od regionu notuje się infekcje na poziomie słabym lub średnim.

Parch jabłoni - zabiegi zapobiegawcze lub interwencyjne

Doradcy wskazują, że obecnie należy albo wykonać zabiegi zapobiegawcze albo interwencyjne, w zależności od sposobu prowadzenia ochrony sadu jeszcze przed opadami i terminem oprysku przed weekendem.

Synoptycy informują , że wtorek zapowiada się z dużą ilością słońca i rosnącą temperaturą. Wraz z upływem dnia chmur będzie przybywać i spodziewane są przelotne opady deszczu. Niestety niesprzyjający będzie silny wiatr- z porywami do 60 do 80 km/h. 

Zapobiegawczo zaleca się kontynuowanie ochrony środkami opartymi na ditianonie.  W przypadku działania interwencyjnego warto skorzystać z środków ochrony opartych na pentiopiradzie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI