Wraca zimowa aura. Cięcie w sadach będzie utrudnione?

Autor: Sadyogrody.pl/PAP 15 marca 2021 10:47

Wraca zimowa aura. Cięcie w sadach będzie utrudnione? W trzecim tygodniu marca do Polski wraca zimowa aura/fot. shutterstock.com

W trzecim tygodniu marca do Polski wraca zimowa aura. Na początku tygodnia przeważać jeszcze będą opady deszczu, później będzie dominował deszcz ze śniegiem, a po kolejnym ochłodzeniu w piątek śnieg – prognozuje IMGW-PIB. O dużych mrozach, które całkowicie uniemożliwiałyby przeprowadzenie cięcia nie ma już mowy. Jednak przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem a przy tym silny wiatr nie będą ułatwiały pracy przy cięciu w sadach jabłoniowych.

Poniedziałek jest pochmurny, z możliwymi przejściowymi przejaśnieniami. Będzie padał przelotny deszcz, deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Miejscami możliwe są słabe burze i opady krupy śnieżnej, a wysoko w górach zawieje i zamiecie śnieżne. "Najzimniej będzie na północy, tam w najcieplejszym momencie dnia temperatura wzrośnie do 4 stopni C, a najcieplej na południowym zachodzie i miejscami w centrum - do 8 stopni C" - przewiduje IMGW.

We wtorek według synoptyków nadal przeważać będą chmury z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu w górach, gdzie mogą powstawać zawieje. Pokrywa śnieżna w Karpatach miejscami podniesie się o 5 cm, a w Sudetach nawet o 7-10 cm. "Temperatura wyniesie od 3 stopni C na północy do 7 stopni C na południowym zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat od 2 stopni C do 4 stopni C" - prognozuje Instytut.

W środę silniej powieje w związku z nasuwającymi się niżem znad Ukrainy i wyżem znad Europy Zachodnie. "W całym kraju będzie dużo chmur z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. W górach nadal możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej. Na termometrach od 3 stopni C na wschodzie i północy do 7 stopni C na zachodzie, na Podhalu około -1 stopnia C" - zapowiada IMGW.

"W czwartek nadal pochmurno z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu, ale powinno być ich już mniej. Wiatr także osłabnie, ale nadal będzie z kierunków północnych. W nocy temperatura wyniesie od -3 stopni C do 0 stopni C, ale na Podhalu może spaść do około -7 stopni C, z kolei w dzień wzrośnie tylko do 2 stopni C, 4 stopni C, a na Podhalu do 0 stopni C" - informują synoptycy.

W piątek i sobotę do kraju napłynie powietrze pochodzenia arktycznego, ochłodzi się i przelotnie będzie padał śnieg. Jeszcze w nocy z czwartku na piątek termometry wskażą ujemne wartości. Z piątku na sobotę - od -7 do -4 stopni C i do -2 stopni C nad morzem. Na Podhalu zaś temperatura spadnie nawet do -9 stopni C. W sobotę w dzień temperatura będzie już raczej dodatnia, do 4 stopni C na zachodzie, tylko na Podhalu od -3 do 0 stopni C.

Według prognozy IMGW ocieplenie nadejdzie w niedzielę. Pojawi się więcej słońca, zachmurzenie przeważać będzie tylko na zachodzie, gdzie spadnie deszcz i deszcz ze śniegiem. "W nocy nadal będzie zimno - od -6 stopni C na północnym wschodzie do -1 stopni C na zachodzie, na Podhalu około -9 stopni C. W dzień temperatura maksymalna wyniesie już od 2 do 5 stopni C. Wiatr osłabnie" - przewiduje IMGW.

Chociaż jesteśmy w pełni sezonu na cięcie, a największe mrozy mamy już za sobą to opady deszczu ze śniegiem w połączeniu z silnym wiatrem, który potęguje odczucie zimna, także mogą utrudnić cięcie nawet najbardziej wytrwałym sadownikom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI