Jak przekazała agencja, Nutrien Ltd poinformował we wtorek, że w wyniku rosyjskiego ataku na Ukrainę spodziewa się przedłużonych zakłóceń w światowych dostawach potasowych i azotowych nawozów rolniczych. Przedstawiciele kanadyjskiej firmy zapowiedzieli zarazem, że zwiększą produkcję potasu, jeśli będą utrzymywać się problemy z dostawami z Rosji i Białorusi, odpowiednio drugiego i trzeciego największego producenta potasu na świecie - zaznaczył Reuters.

Wojna na Ukrainie. Realne ryzyko wstrzymywania dostaw nawozów

W poniedziałkowym komentarzu analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócili uwagę, że rosyjska napaść na Ukrainę odbija się na cenach surowców energetycznych, w tym gazu ziemnego wykorzystywanego do produkcji nawozów azotowych. Podkreślili, że Rosja jest przy tym jednym z największych eksporterów nawozów na świecie, a trwający konflikt stwarza realne ryzyko wstrzymywania dostaw.

Wtorek jest szóstym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Władze Federacji Rosyjskiej określają prowadzone działania jako "specjalną operację wojskową". W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.