Wiśnie – jak w tym roku wygląda popyt na drzewka?

Autor: www.sadyogrody.pl 28 listopada 2020 10:07

Wiśnie – jak w tym roku wygląda popyt na drzewka? Producenci drzewek zauważają zainteresowanie wiśniami w tym roku, ale wynika ono głównie z powodu mniejszej produkcji drzewek w szkółkach/ Fot. pixabay

Na forach dyskusyjnych- sadowniczych i w internecie pojawiają się informacje o znacznym zainteresowaniu drzewkami wiśni. Jak w tym roku wygląda popyt na drzewka tego gatunku?

Zainteresowanie drzewkami owocowymi jest w tym sezonie duże. Przede wszystkim tradycyjnie – jabłoniami i gruszami. Z powodu rożnych anomalii pogodowych, które w ostatnich latach nie oszczędzają sadowników, a także chorób i uszkodzeń kory spowodowanych żerowaniem szkodników, zachodzi konieczność wymiany nasadzeń.

Jak już pisaliśmy na łamach naszego portalu, producenci drzewek zauważają zainteresowanie wiśniami w tym roku, ale wynika ono głównie z powodu mniejszej produkcji drzewek w szkółkach. W ostatnich latach produkcja wiśni nie była mocno opłacalna, stąd też obecnie produkuje się mniej drzewek tego gatunku. Sadownicy w tym sezonie nie rzucili się na sadzenie wiśni. Decydują się na zakup drzewek, aby uzupełnić braki w nasadzeniach, wymienić stare kwatery na nowe. Nie należy spodziewać się dużego przyrostu nowych sadów wiśniowych.

Jak kształtują się ceny wiśni w tym sezonie? Za drzewko w wyborze I trzeba zapłacić około 10-12 zł. Podstawową odmianą jest Łutówka.

Zainteresowanie zakupem materiału szkółkarskiego powiązane jest z cenami za owoce w danym sezonie zbiorów. Na rynku wiśni od lat panuje bardzo duża niestabilność. Niektórzy sadownicy zrezygnowali z uprawy wiśni, a część wskazuje na brak perspektyw ze względu na duże huśtawki cenowe. Niemniej jednak w Polsce wciąż funkcjonuje wiele gospodarstw ukierunkowanych głównie na produkcję owoców tego gatunku.

Panujesz nowe nasadzenia? Zobacz najnowsze ogłoszenia z kategorii materiał szkółkarski w naszym nowym serwisie Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI