Wirus ToBRFV może stanowić poważny problem dla zdrowia roślin

Autor: www.sadyogrody.pl 21 lutego 2021 10:37

Wirus ToBRFV może stanowić poważny problem dla zdrowia roślin Wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora stanowi zagrożenie dla upraw papryki i pomidora/ fot. unsplash

Wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora (ang. Tomato brown rugose fruit virus, ToBRFV) stanowi zagrożenie dla upraw papryki i pomidora. Powoduje znaczne obniżenie plonu oraz pogorszenie jakości wyprodukowanych owoców.

Od 2019 roku w laboratoriach PIORiN prowadzone są badania w kierunku wykrycia wirusa brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV). W 2020 roku po raz pierwszy stwierdzono obecność tego wirusa w kilku próbkach nasion papryki oraz pomidora metodą real-time RT-PCR (próbki przesłano do laboratorium referencyjnego w Wageningen)

Wirus ToBRFV należy do rodzaju Tobamovirus,  podobnie jak wirus mozaiki tytoniu (ang. Tobacco mosaic virus, TMV) czy wirus mozaiki pomidora (ang. Tomato mosaic virus, ToMV). Obecnie ToBRFV nie znajduje się na liście agrofagów kwarantannowych dla Unii Europejskiej, jednak z uwagi na jego rozpowszechnienie w krajach wspólnoty, znajduje się na Liście Alertowej EPPO (lista A2).

Wirus stanowi duże zagrożenie dla upraw pomidora i papryki. Powoduje znaczne obniżenie plonu oraz pogorszenie jakości wyprodukowanych owoców. Owoce porażonych roślin dojrzewają nieregularnie, pojawiają się na nich żółte lub brązowe plamy, a ponadto mogą być pomarszczone i w konsekwencji nie nadają się do sprzedaży. Na liściach zainfekowanej rośliny można zaobserwować liczne chlorozy, mozaiki, plamistości, rzadziej zwężania się blaszki liściowej. Na ogonkach liściowych, kielichach i szypułkach kwiatów mogą pojawiać się nekrozy. 

Wirus ToBRFV został po raz pierwszy stwierdzony w Europie w 2018 r. na pomidorach: we Włoszech (w 1 szklarni na Sycylii) oraz w Niemczech (w 7 szklarniach w kraju związkowym Północna Nadrenia – Westfalia). W obu tych krajach wprowadzono środki w celu zwalczania wirusa, a przeprowadzona przez Włochy analiza zagrożenia agrofagiem wykazała, że wirus ten stanowić poważny problem dla zdrowia roślin w Unii, w szczególności dla produkcji pomidora i papryki.

W Izraelu porażone rośliny wytwarzały 10-15% owoców z objawami porażenia, a w Jordanii wirus miejscowo porażał prawie 100% roślin pomidora, powodując przede wszystkim objawy na owocach. W związku z powyższym Komisja Europejska od 1 listopada 2019 r. ustanowiła w odniesieniu do tego wirusa środki nadzwyczajne, aby zapobiec wprowadzeniu go na terytorium UE i rozprzestrzenianiu się w Unii.

Problem ten został poruszony podczas panelu posterowego 61. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin -Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu br.

 

Materiał siewny - sprawdź oferty na gieldarolna.pl!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI