Zapąkowanie jabłoni i grusz

Zdaniem doradcy zapąkowanie jabłoni i grusz jest optymalne, tzn. nie za mocne, ale i nie słabe. - Szczególnie w wielu kwaterach gruszy Konferencja, obserwujemy umiarkowaną ilość pąków. Ale z drugiej strony może to okazać się korzystne, jeśli warunki w kwitnienie będą sprzyjające i wspomożemy zawiązanie Giberelinami, możemy mieć bardzo ładne plony, średnich i dużych gruszek - przyznaje. 

Jak zaoszczędzić na ochronie i nawożeniu?

Nawożenie doglebowe 

- Jednak, to co mnie niepokoi, to opóźnienia w pracach polowych, a szczególnie mam na myśli nawożenie doglebowe. Tylko nieliczni sadownicy wysiali obecnie nawozy startowe. Pozostali albo mają duże opóźnienie w pracach, albo całkowicie rezygnują z nawożenia. Niestety, taka sytuacja w wybranych kwaterach/odmianach może mieć negatywne konsekwencje w sezonie, szczególnie w odmianach drobnoowocowych jabłoni oraz gruszach. Wierzchnia warstwa gleby już robi się sucha, a deszczu w prognozach nie widać. Szkoda będzie więc patrzeć, jak drogie nawozy wysiane późno na suchą glebę wciąż czekają na wilgoć i tracą na wartości, a rośliny głodują - mówi Robert Binkiewicz. 

Poza nawożeniem doglebowym, najważniejsze obecnie zabiegi, to zabiegi miedziowe w jabłoniach i gruszach przeciwko chorobom kory i drewna oraz bakteryjnym. - W gruszach natomiast obecnie mamy bardzo ważny moment w ochronie przed miodówką gruszową. Ciepła i słoneczna pogoda bardzo sprzyja do aktywności i rozwoju tego szkodnika, dlatego teraz trzeba się bardzo skupić na ochronie, aby w sezonie ją opanować. Obecną ochronę opieramy na: Glince kaolinowej, preparatach olejowych oraz siarkowych. W jabłoniach, jest zdecydowanie za wcześnie na zabieg „olejowy” przeciwko przędziorkom - dodaje ekspert. 

Ochrona grusz - pierwsze zabiegi przeciwko miodówce