Wiosenne zagrożenia w uprawach warzyw cebulowych

Autor: www.sadyogrody.pl 28 maja 2019 09:32

Wiosenne zagrożenia w uprawach warzyw cebulowych fot. shutterstock.com

Początek wegetacji oznacza konieczność lustracji upraw pod kątem obecności szkodników. Ich pojawianiu się sprzyjają coraz wyższe temperatury powietrza i gleby. Z jakimi szkodnikami i chorobami możemy mieć do czynienia w uprawach w najbliższym czasie?

Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu warto na bieżąco śledzić pojawiające się informacje na temat groźnych szkodników warzyw cebulowych.

Obecnie warto kontynuować monitoring nalotu śmietki cebulanki. Wylot much pierwszego pokolenia rozpoczyna się zwykle pod koniec kwietnia lub na początku maja, wraz ze wzrostem temperatury powietrza. Samice składają jaja u nasady roślin lub pod grudkami ziemi. Z jaj wylęgają się larwy pierwszego pokolenia śmietki, żerujące od maja do początku lipca. Muchy drugiego pokolenia pojawiają się w połowie lipca, zaś larwy żerują od końca lipca, aż do zbiorów.

Śmietka cebulanka uszkadza głównie cebulę, ale także pojawia się na plantacjach czosnku i pora. Największe straty powoduje, gdy rośliny z siewu znajdują się w fazie 2 - 6 liści (u uszkodzonych roślin nie wykształcają się korzenie).

Na plantacjach cebuli obserwuje się także występowanie wciornastków. Niektóre regiony kraju, szczególnie tam gdzie mieliśmy do czynienia z opadami deszczu -nasilenie szkodnika jest mniejsze. Szkodniki żerują wysysając soki z liści, wówczas na szczypiorze można zaobserwować biało srebrzyste plamki (które z czasem powiększają się). Uszkodzone rośliny słabiej rosną i wykształcają mniejszej wielkości cebule. Progiem zagrożenia jest obecność od 6 do 10 osobników wciornastka na roślinie  w fazie 3-5 liści właściwych.

Uprawy cebuli należy także lustrować pod kątem objawów mączniaka rzekomego (biało- szary nalot grzybni). Choroba może stanowić zagrożenie dla roślin, zwłaszcza w rejonach z częstymi opadami. W ubiegłym sezonie spore zagrożenie ze strony mączniaka rzekomego stwierdzono na terenie województwa świętokrzyskiego, a także w województwie kujawsko-pomorskim, lubuskim, oraz województwie łódzkim (za IOR).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI