×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Większe plony - większy zysk dla plantatora

Autor: Krystyna Zagórska 09 grudnia 2022 13:20

Większe plony - większy zysk dla plantatora Jak uzyskać większy plon i zysk w uprawach jagodowych?/ fot. unsplash

Preparat biostymulujący – Kaoris dedykowany dla upraw specjalistycznych: sadów, plantacji jagodowych, oraz upraw warzywniczych został wyróżniony tytułem Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2022. Czym wyróżnia się ten produkt i dlaczego warto go stosować zapytaliśmy Bartłomieja Drzazgę, Product Managera ds. Upraw Sadowniczych w firmie Timac Agro Polska.

Kaoris oparty jest o innowacyjny kompleks biostymulujący, który podnosi wydajność upraw i pozwala wykorzystać potencjał genetyczny poprzez wpływ na ekspresję genów. Znacząco poprawia wielkość plonu i jakość pozbiorczą owoców i warzyw. Wpływa na sprawniejsze pobieranie i remobilizację składników pokarmowych do owoców, w tym wapnia, który w normalnych warunkach jest głównie transportowany poprzez ciąg transpiracyjny i trudno jest dostarczyć ten składnik pokarmowy do owoców w wystarczającej ilości.

Kaoris - jakie efekty stosowania w uprawach?

Sezon 2022 był pierwszym rokiem stosowania w Polsce tego produktu w uprawach sadowniczych, jagodowych oraz przy produkcji warzyw. Jakie efekty uzyskano?

- Na polskim rynku Kaoris stosujemy pierwszy rok. Przeprowadziliśmy wiele doświadczeń produkcyjnych we współpracy z klientami, m.in. w jabłoniach, gruszach, czereśniach, borówce, truskawce, malinie, porzeczce deserowej czy sałacie. Wyniki wyszły bardzo dobre. Producenci uzyskali wyższe plony oraz lepszą jakość pozbiorczą owoców i warzyw. W każdym przypadku zauważalna była zwyżka w plonie. Doświadczenia w sadach czereśniowych zlokalizowane były w okolicach Sochaczewa oraz w woj. kujawsko-pomorskim. W obu przypadkach uzyskaliśmy 5 ton więcej na czereśniach. Dodatkowo w plonie osiągnęliśmy większy udział owoców większych, pożądanych na rynku deserowym i eksportowym – mówi Bartłomiej Drzazga.

- W przypadku truskawki i borówki też plantatorzy osiągali wyższe plony. Dodatkowo wyróżniały się owoce lepszą jakością tzw. shelf-life. W doświadczeniach na borówce w kombinacji z zastosowaniem preparatu Kaoris, nie obserwowano objawów chorobowych na owocach przechowywanych w chłodni, a w kombinacji kontrolnej widoczne były objawy porażenia. Produkt przyjął się bardzo dobrze, ale nie tylko w uprawach owoców, ale także w warzywach, u naszych klientów produkujących m. in. sałatę. Wielu producentów z okolic Piotrkowa Trybunalskiego przekonało się do tego produktu i stosuje go już regularnie - mówi.

Kaoris - nowość w uprawach ogrodniczych 

Kaoris jest produktem specjalistycznym do sadów, jagodników i uprawy warzyw takich jak ogórek, pomidor, marchew, cebula, papryka, oraz warzyw liściastych jak sałata.

- Najprostszą metodą w ograniczaniu kosztów produkcji jest zwiększenie plonu i poprawa jego jakości. Trzeba stale się rozwijać, żeby zaistnieć na rynku i wyróżnić się produktem spośród konkurencji. Koszty inwestycji się zwracają. Owoce mają dużo lepszą jakość, a to pozwala producentowi na większy zysk. Nasi klienci – plantatorzy borówki z województwa świętokrzyskiego zauważyli różnice w plonie i jakości owoców po zastosowaniu Kaorisa, i na przyszły rok planują zastosować ten produkt już na cały areał. Na plantacjach owoców jagodowych, powtarzających truskawek lub malin, warto zrobić nie dwa zabiegi ale trzy niższą dawką. Produkt pozycjonowany jest do stosowania na wzrost i dojrzewanie owoców – dodaje Bartłomiej Drzazga.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI