
- Unia Europejska opublikowała Rozporządzenie wykonawcze nr 2020/892 o nieodnowieniu substancji czynnej - beta-cyflutryna, która należy do grupy pyretroidów. Wyznaczono dodatkowy okres na zużycie zapasów do dnia 20 lipca 2021 r. Obecnie w Polsce zarejestrowane są 4 insektycydy z tą substancją – informuje portal farmer.pl prof. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu.
Ale to nie jedyna substancja z tej grupy z którą rolnicy będą musieli się pożegnać. Przypominamy, że aktualnie w Polsce zarejestrowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 314 zoocydów, w tym aż 100 to insektycydy z grupy pyretroidów.
- Przyczyną wycofania jest brak selektywności oddziaływania na organizmy pożyteczne oraz zaburzanie gospodarki hormonalnej ssaków, w tym człowieka. Podobne zastrzeżenia dotyczą innych substancji czynnych z grupy pyretroidów – podaje profesor. I zaznacza, że lista substancji do wycofania z tej grupy może się znacznie zwiększyć.
- Przewidywana do wycofania jest substancja czynna - alfa-cypermetryna, która znajduje się w 17 insektycydach. Również esfenwalerat - 2 preparaty oraz lambda-cyhalotryna, która wchodzi w skład 24 insektycydów. W dalszej kolejności należy spodziewać się wycofania pozostałych substancji czynnych pyretroidów, czyli: cypermetryna - 6 insektycydów, deltametryna - 32 preparaty, tau-fluwalinat - 4 środki, gamma-cyhalotryna - 2, teflutryna - 3 oraz zeta-cypermetryna, która znajduje się w 6 insektycydach – mówi prof. Marek Mrówczyński.
Więcej w serwisie farmer.pl.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,71 -0,16%
GBP
5,28 -0,83%
USD
4,28 -1,04%
ON
7,65 2 gr
LPG
3,20 4 gr