×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wiceminister: Udało się wyhamować poziom wzrostu cen nawozów

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl / PAP 28 października 2021 11:59

Wiceminister: Udało się wyhamować poziom wzrostu cen nawozów Grupa Azoty póki co nie ogranicza produkcji nawozów/ fot. shutterstock

- Dzięki zdecydowanym działaniom spółek Grupy Azoty udało się wyhamować poziom wzrostu cen na rynkach nawozów – powiedział podczas briefingu prasowego Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.


Dzięki działaniom, które stabilizują ten rynek spółki Grupy Azoty opublikowały cenniki i zachęciły do tego swoich autoryzowanych dystrybutorów, co spowodowało uspokojenie marż na rynkach nawozów. Ministerstwo Aktywów Państwowych realizuje politykę aktywnego wspierania polskiej gospodarki w celu zabezpieczenia interesu polskich rolników – powiedział Karol Rabenda.

- W sytuacji kryzysu ogólnoświatowego na rynkach gazu, spółki nadzorowane przez ministerstwo jako jedne z nielicznych nie zatrzymały ani nawet nie ograniczyły produkcji nawozów, co ma zabezpieczyć lokalny polski rynek nawozów dla interesu rolników – dodał.

Grupa Azoty póki co nie zmniejsza produkcji nawozów

Grupa Azoty która jest drugim europejskim producentem nawozów azotowych i trzecim europejskim producentem nawozów wieloskładnikowych nadal produkuje na 100 proc. swoich mocy. To sytuacja wyjątkowa na rynku europejskim – powiedział Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.

- Rynek europejski nawozowy w istotny sposób koreluje z rynkiem gazu, gdzie bardzo dynamiczny wzrost cen we wrześniu i na początku października jest przyczyną wielu zawirowań. To istotnie wpływa na koszty produkcji nawozów – mówił.

- Obserwowaliśmy duży niepokój związany z dostępnością nawozów. Jeżeli producenci europejscy ograniczają swoją produkcję, to podaż na rynku drastycznie spada. Grupa ma w Polsce zlokalizowane swoje główne zakłady produkcyjne i rynek polski zawsze był dla nas rynkiem priorytetowym, stąd zapewniamy, że produkcja odbywa się na niezmienionym poziomie, podobnym do ubiegłorocznego, porównywalnie do lat ubiegłych – mówił Tomasz Hinc.

Dysponujemy siecią 70 ogólnopolskich dystrybutorów. Firmy te działają na terenie całego kraju, obsługując w sumie ponad 1 300 tys. gospodarstw rolnych. Wśród tych dystrybutorów jest spółka Grupy Azoty Agrochem Puławy, która jest jednym z ogólnopolskich dystrybutorów. Dzięki temu mogliśmy zareagować na tajemnicze cenniki na rynkach nawozowych publikując cennik naszego dystrybutora autoryzowanego – dodał.

Grupa Azoty nie wyklucza ograniczenia produkcji nawozów w przyszłości


Na chwilę obecną Grupy Azoty nie zdecydowała się na ograniczenie produkcji nawozów. Jednak nie wyklucza takiej decyzji w przyszłości, jeśli ceny gazu będą nadal wyraźnie rosły – poinformował dziennikarzy Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.

Na pytanie, czy spółka w przyszłości może zdecydować się na ograniczenie produkcji, prezes odpowiedział: „Jeśli cena gazu będzie bardzo drastycznie rosła, musimy liczyć ten rachunek ekonomiczny bardzo precyzyjnie. Jeśli nie będzie ta cena akceptowana na koniec przez rolnika, tak jak inni producenci, będziemy musieli podejmować czasami trudne decyzje. Na ten moment produkujemy, myślimy o rynku rolnym bardzo odpowiedzialnie, bo to jest nasz najważniejszy rynek”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI