×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ważna ochrona przeciwko parchowi jabłoni latem

Autor: PP 23 czerwca 2021 15:53

Ważna ochrona przeciwko parchowi jabłoni latem Latem nie wolno zaprzestawać ochrony jabłoni przeciwko parchowi; fot. materiały redakcji

Latem nie wolno zaprzestawać ochrony jabłoni przeciwko parchowi, szczególnie w sadach gdzie występują objawy tej choroby.

W tym sezonie sezon ochrony przed parchem był dość wymagający dla sadowników. Deszczowy okres wiosenny skutecznie przeszkadzał w zabiegach. W wielu sadach obserwuje się plamy parcha na liściach oraz zawiązkach.

Sezon wysiewów pierwotnych już zakończył się. Obecnie zagrożenie wynika z ilości zarodnikujących plam, przebiegu pogody.

Parch jabłoni - nie zaprzestawaj ochrony

Jeśli dotąd nie zaobserwowano plam parcha na owocach i liściach, można "poluzować" strategię ochrony, jednak nadal trzeba kontynuować lustracje na obecność parcha. Warto dodać, że parch zawsze występuje w sadach i plamy są obecne, jednak jeśli jest go naprawdę mało, podczas lustracji możemy ich nie zauważyć. Z tego powodu nie wchodzi w grę zaprzestanie ochrony.

Jeśli nie odnajdujemy plam parcha, możemy nieco zmniejszyć częstotliwość zabiegów zapobiegawczych do 7-10 dni, a w przypadku bezdeszczowej pogody górna granica może wynieść nawet 14 dni.

Podstawą ochrony w tym okresie jest kaptan.

Duża presja parcha jabłoni

W sadach z plamami parcha presja zwiększa się, więc trzeba zwiększyć częstotliwość zabiegów do około 7 dni, z tym, że zabiegi powtarzane są po opadach.

Do ochrony zapobiegawczej używamy przede wszystkim kaptanu. Ditianon stosujemy tylko przy spodziewanych większych opadach, trzeba też zachować ostrożność przy mieszaniu ich z nawozami – takie mieszanki mogą ordzawiać owoce niektórych odmianach (Gala).

Doradcy podkreślają, że nie powinno się próbować wyniszczać plam – zwłaszcza przy pomocy triazoli czy dodyny, ponieważ takie zabiegi nie są skuteczne. Dodatkowo takie zabiegi wpływają na osłabienie odporności roślin na dane substancje i preparaty w dłuższym okresie.

 

Środki ochrony roślin - sprawdź oferty na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI