×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warto kontrolować stan bulw ziemniaka w przechowalni

Autor: farmer.pl 15 grudnia 2020 10:57

Warto kontrolować stan bulw ziemniaka w przechowalni Ciepłe warunki w przechowalni przyczyniają się do pojawienia chorób przechowalniczych ziemniaka/ fot. pixabay

W przechowalniach ziemniaków, które nie są wyposażone w system zapewniający nawiewy powietrza i wietrzenia czy klimatyzatory z uwagi na zmienność pogody mogą panować dość wysokie temperatury. Ciepłe warunki w przechowalni przyczyniają się do pojawienia chorób przechowalniczych ziemniaka.

Jeśli ziemniaków nie udało zebrać się odpowiednio wcześnie i przygotować do przechowywania tzn. osuszyć, obniżyć temperatury to mogą wystąpić problem z wcześniejszym kiełkowaniem bulw. Wszelkie uszkodzenia skórki będą sprzyjały chorobom przechowalniczym, przede wszystkim sprawcom zgnilizn (sucha zgnilizna, mokra zgnilizna, wodna zgnilizna przyranowa) - – powiedział w rozmowie z redakcją dr Jerzy Ossowski z Zakładu Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, IHAR -PIB.

Dodał, że problem może być także parch srebrzysty, który osłabia kiełkowanie sadzeniaków i hamuje wzrost roślin. Choroba obniża jakość bulw, co odbija się niekorzystnie na surowcu przeznaczonym na świeży rynek do przetwórstwa. Wyprodukowane z nich chipsy, frytki ciemnieją i mają gorzkawy smak, dlatego podczas kontroli partie porażone przez parcha srebrzystego są odrzucane przez nabywcę.

W przechowalniach powinniśmy cyklicznie kontrolować stan bul i obserwować, czy nie ma zapadlisk (przechowalnie na wysoki zasyp), mokrych plam – jeśli wystąpią oznacza to, że w tych miejscach znajdują się siedliska chorobowe. Chore bulwy i sąsiadujące z nimi powinniśmy jak najszybciej usunąć.

Więcej w serwisie farmer.pl.

 

Środki przydatne do produkcji rolniczej możesz sprzedać/ kupić na gieldarolna.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI