W ŚOR nie ma specjalnych ofert i promocji. Bądź czujny przy zakupie!

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 28 września 2016 09:32

W ŚOR nie ma specjalnych ofert i promocji. Bądź czujny przy zakupie! Środki ochrony roślin kupuj wyłącznie w sklepie/ fot. www.policja.pl

- Wszyscy powinni mieć świadomość zagrożenia związanego z obrotem podróbkami środków ochrony roślin. Mówimy o zdrowiu i życiu rolnika, o bezpieczeństwie środowiska, a w konsekwencji o zagrożeniach dla całego łańcucha żywnościowego. Rolnik może stracić plon i skazić glebę, a także zostać ukaranym grzywną, czy stracić dopłaty – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (PSOR).

- Wartość rynku towarów podrabianych jest trudna do określenia i dotyczy to nie tylko branży środków ochrony roślin. Z szacunków Europolu wynika, że podrobione środki ochrony roślin stanowią ok. 10 proc. europejskiego rynku. Są też miejsca gdzie takich produktów jest znacznie więcej, np. granica Unii Europejskiej. Niestety mamy świadomość, że to co widzimy to tylko wierzchołek góry lodowej – mówi Mrowiec.

- Dlatego najważniejsza jest wymiana informacji i praca zespołowa wszystkich zainteresowanych stron. Pojawia się wiele wątpliwości natury proceduralnej i prawnej. Dlatego cieszymy się, że nasze postulaty dotyczące powołania międzyinstytucjonalnej grupy roboczej ds. walki z podrobionymi środkami ochrony roślin zostały wysłuchane. Będziemy kontynuować naszą pracę zmierzającą do eliminacji tego groźnego procederu – dodaje.

 - Wzrost wykrywalności podrobionych i nielegalnych produktów przypada zwykle na sezon zakupów środków ochrony roślin. Wtedy też celnicy i inspektorzy PIORiN-u mają najwięcej pracy. Udaje się zatrzymywać nie tylko kilka butelek, ale też duże transporty nielegalnych środków – zaznacza Mrowiec.

- Nie ma gotowego rozwiązania dla tego problemu. Przyglądając się skali zjawiska i sposobom, jakimi towar ten trafia do Europy, nasuwa się wniosek, że mamy do czynienia ze zorganizowaną przestępczością gospodarczą. W walkę z tym procederem zaangażowanych jest wiele służb i inspekcji. My z poziomu PSOR prowadzimy kampanię edukacyjną. Edukujemy użytkowników, sprzedawców, docieramy z informacją do przedstawicieli służb i inspekcji – mówi Aleksandra Mrowiec.

Przy zakupie środków ochrony roślin należy pamiętać o kilku zasadach:

- kupuj tylko środki ochrony roślin zatwierdzone do użycia, czyli zaopatrzone w etykietę w języku polskim, trwale przytwierdzoną do opakowania;
- środki ochrony roślin kupuj wyłącznie w sklepie, punkcie sprzedaży lub hurtowni, która ma stosowne zezwolenie wydane przez PIORiN;
- żądaj faktury, ponieważ jest ona podstawą do wniesienia reklamacji.

W branży ŚOR nie ma specjalnych ofert i promocji. Producenci środków ochrony roślin skrupulatnie planują dostawy produktów z uwagi na wymogi prawne. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do tego czy zakupiony produkt jest oryginalny należy skontaktować się bezpośrednio z lokalnym inspektoratem PIORiN.

 W ramach kampanii „Stop dla fałszywych środków ochrony roślin” Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin prowadzi szkolenia dla przedstawicieli służb i inspekcji, m.in. PIORiN, Izb Celnych i Policji. Celem takich spotkań jest wymiana doświadczeń i podnoszenie wiedzy w temacie. Pokazujemy np. po czym poznać produkt oryginalny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI