W ofercie Bayer Crop Science pojawia się nowość do ochrony jabłoni i gruszKrystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl - 14 stycznia 2020 16:48


Podczas konferencji prasowej firmy Bayer w Warszawie, zaprezentowano nowości produktowe na rzecz innowacyjnego, zrównoważonego rolnictwa, a wśród nich nowy fungicyd Luna Care do zwalczania chorób w uprawach jabłoni i gruszy.

Firma Bayer Crop Science poszerza ofertę o nowy fungicyd do ochrony sadów – Luna Care, zawierający dwie substancje czynne fluopyram oraz fosetyl glinu.
Fosetyl glinu wykazuje dwukierunkowe działanie systemiczne, ponadto stymuluje reakcje obronne rośliny.

{media;24295;;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/42/95/024295.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/42/95/024295_r0_300.jpg}

Obie substancje czynne wykazują synergię działania, co zapewnia wysoką skuteczność w zwalczaniu patogenów. Preparat zarejestrowany jest do ochrony jabłoni przed parchem – od fazy, gdy powstały po przekwitnięciu owoc osiąga wielkość do 10 mm do fazy początku dojrzewania owoców (BBCH 71-80).

W uprawie grusz – wykonując zabiegi pod kątem chorób grzybowych tj. parch gruszy, mączniak, brązowa plamistość gruszy (Stemphylium), ogranicza również zarazę ogniową, raka drzew owocowych, raka bakteryjnego drzew owocowych. Należy go stosować od fazy nabrzmiewania pąków kwiatowych do fazy początku dojrzewania owoców (BBCH 51-80). Ma działanie kontaktowe, translaminarne, systemiczne dwukierunkowe. Preparat cechuje długotrwały efekt działania (chroni nowe liście, które wyrosły po wykonanym zabiegu). Pozytywnie wpływa na zawiązywanie pąków kwiatowych na następny sezon.

W uprawach jabłoni zaleca się stosować dawkę 2 kg/ha (0,67 kg/metr wysokości korony drzewa), w gruszy 3 kg/ha (1 kg/metr wysokości korony drzewa).

Środka nie należy stosować na odmianie Golden Delicious, Honey Crunch oraz w mieszaninach z produktami zawierającymi związki miedzi.

Luna Care dołącza do portfolio firmy Bayer Crop Science w zakresie ochrony owoców przed chorobami grzybowymi, w skład którego wchodzą dostępne już od kilku lat na rynku, fungicydy Luna Experience 400 SC oraz Luna Sensation 500 SC.