×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W kwestii cięcia sadownicy pozostają tradycjonalistami - wyniki ankiety

Autor: www.sadyogrody.pl 25 lutego 2021 11:42

W kwestii cięcia sadownicy pozostają tradycjonalistami - wyniki ankiety Z jakich technik i narzędzi korzystają sadownicy podczas cięcia? /fot. shutterstock

Sadownicy kontynuują cięcie drzew, sprzyja im pogoda. Najchętniej pracują w sadach osobiście lub z niewielką pomocą, tną tradycyjnymi sekatorami i nie są do końca przekonani do mechanicznego cięcia - takie wnioski wysnuwamy z naszej ankiety, którą przez styczeń i luty można było wypełnić na www.sadyogrody.pl.

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że 65 proc. tegoroczne zimowe cięcie sadu wykonuje osobiście, ewentualnie z członkami rodziny. Ponad 27 proc. pracuje wraz z kilkoma wynajętymi pracownikami z Ukrainy, niekoniecznie z dużym doświadczeniem. Blisko 8 proc. ankietowanych wynajmuje profesjonalną i doświadczoną ekipę do cięcia sadów.

Aż 65 proc. badanych deklaruje, że na tegoroczne cięcie wyda 1-5 tys. zł. Ponad 20 proc. ankietowanych zamierza zapłacić 5-10 tys. zł. Blisko 16 proc. respondentów na cięcie sadu wyda powyżej 10 tys. zł.

53 proc. uczestników ankiety jest zdania, że stawki za cięcie sadu są wyższe w porównaniu do ubiegłego roku, ale wzrost jest niewielki. Około 40 proc. ankietowanych uważa, że stawki za cięcie sadu są o wiele wyższe niż rok temu. Ponad 12 proc. respondentów twierdzi, że stawki są takie same lub niższe w stosunku do ubiegłego sezonu.

Z jakiego sprzętu korzystają sadownicy?

Większość – ponad 70 proc. przyznaje, że do cięcia używa tradycyjnych ręcznych sekatorów. 22 proc. ankietowanych tnie sad za pomocą sekatorów elektrycznych. Jedynie 8 proc. ma doświadczenie z sekatorami pneumatycznymi.

58 proc. respondentów nie inwestuje w nowy sprzęt do cięcia sadu. Ostatnie sezony mocno ograniczyły inwestycje w sprzęt. 33 proc. ankietowanych zakupiło przed sezonem nowe sekatory lub piły. Tylko 9 proc. uczestników badania, przeprowadziło większe inwestycje, np. w nową platformę.

Mechaniczne cięcie sadu

Ponad 44 proc. sadowników nie jest zwolennikiem mechanicznego cięcia sadu. Blisko 38 proc. ankietowanych rozważa w przyszłości korzystanie z tego rodzaju cięcia. 10 proc. badanych poleca mechanicznie przycinanie drzew. Jedynie 6 proc. respondentów nie jest zadowolonych z rezultatów mechanicznego cięcia sadu.

Według 63 proc. ankietowanych zaletą mechanicznego cięcia sadu jest oszczędność kosztów pracy i czasu. Ponad 21 proc. badanych twierdzi, że powstanie tzw. ściany owoconośnej poprawia wybarwienie i jakość owoców. Blisko 11 proc. respondentów zauważa ograniczenie wzrostu drzew, zwłaszcza górnej części ich korony. 6 proc. sadowników potwierdza, że zaletą mechanicznego cięcia jest uporządkowanie mocno ‘zapuszczonego’ sadu.

Blisko 35 proc. badanych przyznaje, że dużo dowiaduje się o nowych technikach cięcia i wdraża je do swojego sadu. 30 proc. sadowników od lat formuje drzewa w ten sam sposób i jest zadowolonych z efektów. Ponad 25 proc. respondentów stare sady przycina tradycyjną metodą, natomiast w przypadku nowych kwater szuka nowych technik cięcia. Blisko 10 proc. ankietowanych deklaruje otwartość na wszelkie nowinki techniczne i podpatruje sposoby cięcia u znajomych i sąsiadów.

Narzędzia przydatne do cięcia sadu - sprawdź oferty na gieldarolna.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI