W Chinach trwają obserwacje nietypowego parcha jabłoni

Autor: freshplaza.com / sadyogrody.pl 22 lutego 2021 08:40

W Chinach trwają obserwacje nietypowego parcha jabłoni

W 2018 roku na jabłkach odmiany Huangtaiping w prowincji Heilongjiang w Chinach zaobserwowano nietypowe objawy parcha. Częstość występowania choroby oceniono na około 0,4 proc. Objawami były czarne plamki, różniące się od parcha wywołanego przez Venturia inaequalis - czytamy na Freshplaza.com.

Konidia były cylindryczne do wrzecionowatych, od 0 do 1 przegrody, żółtawe i wielkości 19,7 (13,5 do 25,8) x 5,7 (3,6 do 6,9) μm (n = 10). DNA z trzech wybranych izolatów zostało wyekstrahowane i zsekwencjonowane.

Naukowcy z Huazhong Agricultural University (Wuhan, Chiny) odkryli, że testowane izolaty były bardzo zbliżone do Venturia asperata. W lipcu 2019 r. oceniono patogenność izolatu VAHLJ3-1-1. Zawiesinę zarodników w stężeniu 5 x 10 5 / ml rozpylono równomiernie na powierzchni sześciu owoców. W celu utrzymania wysokiej wilgotności zainfekowane owoce zawijano w woreczek foliowy (w torebkę foliową umieszczono wacik z wodą) w celu utrzymania wilgoci przez 3 dni. Sześć owoców spryskanych wodą zastosowano jako kontrolę. Cztery tygodnie po zainfekowaniu podobny objaw atypowego parcha zaobserwowano na owocach Huangtaiping, podczas gdy nie zaobserwowano żadnych objawów na owocach kontrolnych.

- Na podstawie identyfikacji morfologicznej i molekularnej czynnikiem powodującym atypowy parch na Huangtaiping został zidentyfikowany jako V. asperata. Parch jabłoni jest zwykle wywoływany przez V. inaequalis - podsumowują naukowcy.

Środki ochrony roślin - sprawdź oferty na gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI