Uważajmy na nielegalne preparaty z 1-MCPwww.sadyogrody.pl - 26 września 2018 10:59


Nielegalne środki kuszą niską ceną, ale czy warto je stosować? Czy lepiej wybrać legalny i skuteczny produkt? - Produkcja takich środków odbywa się często tzw. metodą garażową, w związku z tym nie mamy żadnej pewności co tak naprawdę znajduje się w danym produkcie – mówi Agnieszka Bober, doradca firmy Innvigo.

- Koszty produkcji sadowniczej w Polsce są bardzo wysokie. Konsumenci, odbiorcy oczekują coraz wyższej jakości i trwałości owoców. Natomiast ceny dla sadownika są bardzo niskie, w związku z tym sadownicy są zmuszeni do szukania oszczędności i te oszczędności poszukiwane są już na całym etapie produkcji. Sadownicy często zastępują drogie środki ochrony roślin tańszymi zamiennikami, szukają alternatywnych sposobów nawożenia, tak i w tym ostatnim procesie produkcji jakim jest przechowalnictwo. Często zdarza się tak, że ryzykują jakość swoich plonów stosując produkty niedopuszczone na rynku polskim, z nielegalnym 1-MCP – mówi Agnieszka Bober.

- W ostatnim sezonie udało się pozyskać i przebadać kilkanaście próbek niedozwolonych produktów z 1-MCP. Okazało się, że zawartość substancji 1- MCP w tych próbkach była na niskim poziomie, nawet kilkukrotnie lub kilkunastokrotnie niż ta deklarowana przez producenta, w związku z tym zastosowanie tych produktów w przechowalni tak, aby aplikacja była skuteczna wymaga zwiększenia ilości kilku a nawet kilkunastokrotnej dawki – zaznacza.

Produkcja niezarejestrowanych środków odbywa się często tzw. metodą garażową, w związku z tym nie mamy żadnej pewności co tak naprawdę znajduje się w danym produkcie – mówi Agnieszka Bober z firmy Innvigo.