Uwaga na duże zagrożenie mączniakiem rzekomym dyniowatych

Autor: www.sadyogrody.pl 07 lipca 2020 10:27

Uwaga na duże zagrożenie mączniakiem rzekomym dyniowatych Deszcze z ostatnich kilku tygodni sprzyjały rozwojowi choroby/ fot. shutterstock

- Od końca czerwca jest wysokie zagrożenie wystąpienia mączniaka rzekomego na roślinach dyniowatych (Pseudoperonospora cubensis) - informuje Instytut Ogrodnictwa w serwisie HortiOchrona. Rozwojowi patogenu sprzyjały opady deszczu, utrzymująca się wilgotność powietrza oraz ciepło.

Objawy mączniaka rzekomego dyniowatych pojawiają się zwykle na roślinach odmian podatnych w trzeciej dekadzie czerwca lub na początku lipca w zależności od lokalizacji i przebiegu pogody, w postaci oliwkowożółtych kanciastych plam ograniczonych nerwami na górnej stronie liści.

Deszcze z ostatnich kilku tygodni sprzyjały rozwojowi choroby. Wysoka wilgotność powietrza i długotrwałe zwilżenie liści powoduje, że od spodu na porażonej tkance pojawiają się  brunatno-fioletowe zarodniki konidialne. Plamy stają się żółtawe i brązowieją, po czym następuje zasychanie liści i zamieranie roślin.

Warto przeprowadzać lustracje w uprawach polowych i pod osłonami

Sprawdzając stan fitosanitarny roślin, należy ocenić stopień zagrożenia lub występowania mączniaka na podstawie procentowej powierzchni porażenia liści. Do oceny pobieramy 50 liści z 4-5 miejsc na plantacji.

Pod koniec czerwca / w lipcu należy rozpocząć ochronę chemiczną zgodnie z zaleceniami programu ochrony roślin warzywnych i w razie potrzeby- kontynuować zabiegi w odstępach 7- 10 dni aż do zakończenia zbiorów z zachowaniem okresów karencji. Jak podaje IO,  do ochrony ogórków przed mączniakiem rzekomym, zwłaszcza w początkowej fazie nie zaleca się stosowania środków z grupy strobiluryn ze względu na powstającą odporność sprawcy choroby na środki z tej grupy.

Lustracje plantacji ogórka należy przeprowadzać przynajmniej 1 raz w tygodniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI