Ursus C-360 jako opryskiwacz samojezdny w szkółce

$data.author.description Autor: farmer.pl 16 maja 2021 16:29

Ursus C-360 jako opryskiwacz samojezdny w szkółce Ursus C-360 jako opryskiwacz samojezdny? fot. Tomasz Kuchta

Choć na pierwszy rzut oka popularny Ursus C-360 w wersji z olbrzymim prześwitem może wydawać się fotomontażem, to nic bardziej mylnego. Takie maszyny powstawały naprawdę, a niektóre z nich wciąż są w użyciu!

Podczas wizyty w gospodarstwie szkółkarskim Szymona Nowakowskiego w Żdżarach wśród mnóstwa nowych maszyn redakcja Farmera natrafiła na perełkę - Ursusa C-360 w wersji opryskiwacz szczudłowy.

Polska konstrukcja

Do Pana Szymona maszyna trafiła wiele lat temu wprost z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. To właśnie tam w nieistniejącym już Zakładzie Doświadczalnym Mechanizacji Ogrodnictwa przy Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa zaprojektowano i wykonano tę nietuzinkową konstrukcję Ursusa.

Zakład ten zajmował się produkcją prototypów maszyn i urządzeń, których nie było wówczas na rynku, a na które zgłaszali zapotrzebowanie rolnicy.

Warto zaznaczyć, iż cały projekt miał miejsce w latach '80 ubiegłego wieku, kiedy to nasze granice były zamknięte, a dostęp do zachodnich maszyn był niemal całkowicie ograniczony.

Ursus C-360 jako opryskiwacz samojezdny

Jednym z takich projektów był właśnie opryskiwacz szczudłowy Ursus C-360, którego głównym zadaniem było wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w roślinach wymagających dużego prześwitu - m.in. w sadach i ogrodach.

Jedną z konfiguracji Ursusa było zamontowanie na nim zbiornika na ciecz opryskową oraz całej armatury niezbędnej do przeprowadzenia oprysku. Można zatem śmiało powiedzieć, iż w ten sposób popularna "sześćdziesiątka" stała się pełnoprawnym opryskiwaczem samojezdnym.

Samojezdny Ursus wciąż w użyciu

Jak zaznacza Szymon Nowakowski, maszyna wciąż jest wykorzystywana w gospodarstwie i wykonywane są nią opryski herbicydowe w szkółce.

Więcej w serwisie farmer.pl.

Maszyny - sprawdź oferty na Giełda Rolna!

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI