• Środki biologiczne zawierające grzyby entomopatogeniczne z rodzaju Beauveria bosiana i Metarhisium eliminują najbardziej uciążliwe szkodniki glebowe.
  • Alternatywą dla preparatów zawierających grzyby entomopatogeniczne są wyselekcjonowane szczepy pożytecznych nicieni.
  • Preparaty biologiczne wprowadzają do gleby żywe organizmy. Stąd też przez kilka tygodni po ich aplikacji należy zapewnić im optymalne warunki rozwoju.

Obecnie w sprzedaży znajduje się liczna grupa środków biologicznych zawierających grzyby entomopatogeniczne z rodzaju Beauveria bosiana i Metarhisium, które eliminują najbardziej uciążliwe szkodniki glebowe. Przykładem mogą być dobrze sprawdzone i przetestowane w praktyce preparaty Metacide w dawce 5 kg na ha oraz Klozer w dawce  1,0-2,0 l na ha.

Larwy opuchlaka mogą spowodować ogromne straty w nasadzeniach
Larwy opuchlaka mogą spowodować ogromne straty w nasadzeniach

 

Jak działają środki biologiczne?

Mechanizm działania tych preparatów jest jednakowy: grzyby entomopatogeniczne w kontakcie z owadem zasiedlają jego ciało i rozwijając się w organizmie szkodnika unicestwiają go w ciągu kilku dni. Wymogiem decydującym o efektywności jest bezpośredni kontakt owada z grzybem. Gdy już to nastąpi grzyb wykorzystuje do swojego rozwoju białko z ciała szkodnika, który przestaje żerować i po kilku dniach obumiera. Zaletą stosowania preparatów zawierających grzyby entomopatogeniczne jest ich szeroki spektrum działania: w optymalnych warunkach można liczyć na efektywną eliminację larw opuchlaków, pędraków a nawet drutowców.

Opuchlak żerujący na szyjce korzeniowej
Opuchlak żerujący na szyjce korzeniowej

Pożyteczne nicienie w walce z opuchlakiem

Alternatywą dla preparatów zawierających grzyby entomopatogeniczne są wyselekcjonowane szczepy pożytecznych nicieni. Przykładem takich preparatów jest  Nemasys L przeznaczony do zwalczania larw opuchlaka.

Preparaty zawierające grzyby enomopatogeniczne (Metacide, Klozer) lub pożyteczne nicienie (Nemasys L, Nemasys G) można stosować w formie fertygacji, wprowadzając je linią kroplująca bezpośrednio pod rośliny wraz z wodą. Dla pewności na czas aplikacji tych preparatów należy wymontować filtr lub zaaplikować je bay-pasem poza układem filtrującym, co wyeliminuje ryzyko zatrzymania czynnika biologicznego na złożach filtrujących. Oczywiście dozowania preparatów biologicznych nie powinno się już łączyć ze stosowaniem nawozów. Alternatywną metodą aplikacji tych preparatów jest ich rozlanie wzdłuż rzędów roślin lub aplikacja w formie oprysku z dużą ilością wody (800-1000 l na ha). Zastosowanie preparatów w formie podlania roślin lub oprysku należy zaplanować tuż przed deszczem lub włączyć deszczownię, aby wprowadzić preparat do gleby na głębokość kilku centymetrów. Optymalna temperatura rozwoju grzybów entomopatogenicznych to 12-25 st.C i równomierne uwilgotnienie. Po zastosowaniu preparatu Metacide warto również wprowadzić do ryzosfery koncentrat aminokwasowy, który będzie stanowił pożywkę białkową przyspieszającą rozwój pożytecznej grzybni. Może to  być TerraSorb Radicular 10-15 l na ha Aminoplant Pover w dawce 1,5-2,0 kg na ha. Preparat Klozer należy stosować łącznie z dodatkiem preparatu Carbogen (w proporcji 1:1), będącym dedykowaną pożywką na bazie drożdży z dodatkiem  aminokwasów. 

Obecność larw opuchlaka w takim nasileniu wymaga natychmiastowej aplikacji preparatu biologicznego
Obecność larw opuchlaka w takim nasileniu wymaga natychmiastowej aplikacji preparatu biologicznego

Skuteczność preparatów biologicznych

Należy pamiętać, iż wymienione preparaty biologiczne wprowadzają do gleby żywe organizmy: grzyby lub pożyteczne nicienie. Stąd też przez kilka tygodni po ich aplikacji należy zapewnić im optymalne warunki rozwoju (np. odpowiednią wilgotność) oraz unikać stosowania zabiegów mogących ograniczać ich populację (np. uprawki przesuszające glebę, fosfoniany).

 

Środki do produkcji - sprawdź oferty na www.gieldarolna.pl.