×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ukraiński autokar pełen nielegalnych środków ochrony roślin

Autor: PAP 15 czerwca 2021 13:35

Ukraiński autokar pełen nielegalnych środków ochrony roślin Ukraiński autokar pełen nielegalnych środków ochrony roślin/ fot.Krajowa Administracja Skarbowa

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli 70 kg i 40 litrów nielegalnych środków ochrony roślin. Do próby ich przewiezienia przez granicę przyznał się ukraiński kierowca autokaru - poinformowała IAS w Rzeszowie we wtorek.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie mł. asp. Edyta Chabowska, są to kolejne nielegalne środki ochrony roślin przechwycone przez podkarpacką KAS. Od początku roku zatrzymano łącznie ponad 540 kg i litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.

Dodała, że w tym przypadku funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej kontrolowali autokar jadący z Ukrainy do Kołobrzegu.

"Pojazd został prześwietlony urządzeniem RTG, z pomocą którego funkcjonariusze wykryli miejsca z ukrytym towarem. Było to blisko 150 opakowań środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia o łącznej wadze 70 kg oraz 40 litrów. Do przemytu przyznał się 40-letni kierowca autokaru, obywatel Ukrainy" - wyjawiła mł. asp. Chabowska.

Dodała, że kierowca na poczet grożącej mu kary wpłacił 4000 zł. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Rzeczniczka rzeszowskiej IAS przypomniała, że na przewóz przez granicę środków ochrony roślin niezbędne jest zezwolenie ministra ds. rolnictwa.

"Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska. Są to preparaty o nieznanym składzie i działaniu. Stosowanie takich środków to ryzyko obniżonej skuteczności zabiegu, gorszej jakości plonu, zniszczenia plantacji a także skażenia środowiska" - wskazała Chabowska.

Dodała, że nielegalne środki ochrony roślin to także straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności celno-skarbowych.

"Tylko w tym przypadku należne cło i podatek VAT przekroczyły kwotę 5000 złotych" - przekazała. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI