Ukraina nie będzie eksportować nawozów. Wprowadzono zakaz

Autor: PAP 14 marca 2022 09:08

Ukraina nie będzie eksportować nawozów. Wprowadzono zakaz Ukraina nie będzie eksportować nawozów. Wprowadzono zakaz/ fot. shutterstock.com

Ukraina, jeden z czołowych światowych producentów produktów rolnych, zakazała eksportu nawozów w związku z rosyjską inwazją - podał w sobotę Reuters powołując się na informację ukraińskiego resortu rolnictwa.

Jak przypomniała agencja, Ukraina już wcześniej zakazała eksportu niektórych płodów rolnych i wprowadziła ograniczenia na pszenicę, kukurydzę i olej słonecznikowy.

Zakaz eksportu nawozów z Ukrainy

"Rząd wprowadza zerowy kontyngent na eksport nawozów mineralnych, czyli de facto zakaz eksportu nawozów z Ukrainy" - poinformowało w swoim komunikacie ministerstwo.

Wyjaśniło, że zakaz pomoże "utrzymać równowagę na rynku krajowym" i dotyczy nawozów azotowych, fosforowych, potasowych i wieloskładnikowych

Agencja zauważyła, że Ukraina tradycyjnie rozpoczyna wiosenne prace polowe pod koniec lutego lub w marcu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że pomimo rosyjskiej inwazji kraj ten musi posiać jak najwięcej roślin. Krajowy związek producentów rolnych poinformował w tym tygodniu, że rolnicy prawdopodobnie zmniejszą tegoroczne obszary zasiewów słonecznika, rzepaku i kukurydzy, zastępując je zbożami - gryką, owsem i prosem.

Ukraina, największy na świecie eksporter oleju słonecznikowego, przed inwazją prognozowała, że ​​w latach 2021/22 może wyeksportować ponad 60 mln ton zboża, w tym 33 mln ton kukurydzy i 23 mln ton 23 mln ton pszenicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI