Trwa sezon na ciągniki używane. Co się sprzedaje?Farmer.pl - 12 marca 2020 12:48


Początek bieżącego roku obfitował w transakcje handlowe dotyczące używanych ciągników. Wpływ na to ma kilka czynników. A co sprzedaje się najlepiej na rynku wtórnym? - podaje farmer.pl.

W pierwszych dwóch miesiącach 2020 r. zarejestrowano 3755 używanych ciągników (dane PIGMiUR). To o 550 szt., czyli o 17,1 proc. więcej niż przed rokiem.

Dobrą koniunkturę na ciągniki potwierdza Wojciech Dziekoński, odpowiedzialny za dział maszyn używanych w firmie Roltoma w m. Sokoły na Podlasiu.

- Zainteresowanie traktorami używanymi jest większe niż w ubiegłym roku. Teraz trwa sezon na ciągniki. Z początkiem kwietnia z kolei wzrasta zainteresowanie na prasy belujące – zauważa.

Jednocześnie dodaje, że wpływ na dobrą koniunkturę sprzedaży maszyn z drugiej ręki wpływa m.in. ograniczony dostęp środków unijnych na inwestycje w nowy sprzęt.

Najchętniej wybieranymi przez rolników markami ciągników w tym rejonie są: John Deere, Fendt i New Holland, który jak zauważa nasz rozmówca, w porównaniu do dwóch pierwszych kosztuje znacznie mniej, a też reprezentuje solidną jakość.

Trend z Podlasia w części pokrywa się z ogólnymi trendami zakupowymi polskich rolników. Według danych PIGMiUR, liderem rynku wtórnego w styczniu br. była marka John Deere. Zarejestrowano 540 szt. ciągników używanych tej marki. John Deere notuje 14,4 proc. udziałów w rynku używanych ciągników. John Deere jest liderem we wszystkich kategoriach wiekowych poza najstarszą – powyżej 20 lat, gdzie najwięcej rejestracji notuje Zetor.

To jednak nadal Massey Ferguson zajmuje drugie miejsce w rynku ciągników używanych z 12,8 proc. udziałów. W zestawieniu po raz pierwszy znajduje się marka Renault, która wcześniej przypisana była do kategorii „Inne”. Okazuje się, że w rynku ciągników używanych marka ta zajmuje trzecią pozycję z udziałami 12,1 proc. po markach John Deere i Massey Ferguson. W przedziale wieku powyżej 20 lat zajmuje drugie miejsce z udziałami 14,7 proc. wspólnie z marką Massey Ferguson.

Więcej na www.farmer.pl