Truskawki narażone na porażenie chorobami grzybowymi! (wideo)www.sadyogrody.pl - 31 maja 2019 22:07


Deszczowa pogoda istotnie utrudniała przeprowadzanie zabiegów przeciwko szarej pleśni na plantacjach truskawek. W niektórych rejonach w krótkim czasie spadło nawet 90 mm deszczu. Niestety nastąpiło zmycie preparatów. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie zabiegu interwencyjno-zapobiegawczego.

Z pewnością ryzyko infekcji Botrytis cinerea w dalszym ciągu jest bardzo duże. Ochronę zawsze należy dostosowywać do istniejących warunków pogodowych.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu dwuskładnikowego –Switch 62,5 WG firmy Syngenta. W jego skład wchodzą dwie substancje czynne wzajemnie uzupełniające się w działaniu. Pierwsza – fludioksonil jest substancją kontaktową, zaś druga – cyprodynil działa układowo.

Warto wspierać się różnymi stacjami meteorologicznymi, komunikatami, aby móc przeprowadzać precyzyjną ochronę – zaznacza dr Kamil Jeziorek.

{film;15437}

 Na plantacji truskawek w gm. Belsk Duży, notowano obecność nie tylko szarej pleśni, lecz także mączniaka prawdziwego truskawki, jak również białej plamistości liści truskawki. Warunki pogodowe sprzyjały także pojawieniu się antraknozy.