×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Trudny sezon w produkcji szkółkarskiej – jak z dostępnością drzewek?

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 29 października 2021 11:25

Trudny sezon w produkcji szkółkarskiej – jak z dostępnością drzewek? Trwa sezon zakupu drzewek w szkółkach/ fot. shutterstock

- 2021 r. to jeden z trudniejszych sezonów. Warunki klimatyczne nie sprzyjały produkcji szkółkarskiej – mówi serwisowi sadyogrody.pl Ryszard Nowakowski, właściciel gospodarstwa szkółkarskiego ARNO z Lewiczyna k. Grójca.

Tegoroczna mroźna zima spowodowała w wielu sadach uszkodzenia. Nie tylko w młodych nasadzeniach, ale i w sadach wieloletnich. Uszkodzenia stwierdzano niemal w całym kraju – w niektórych rejonach mniejsze, w innych dużo większe – mówi Ryszard Nowakowski.

Wiosna nie sprzyjała produkcji w tym roku. Kwiecień był miesiącem chłodnym, suchym i wietrznym. Maj również był wyjątkowo chłodny. Dopiero w końcówce maja na początku czerwca wegetacja zaczęła przebiegać normalnie. Lipiec z ekstremalnymi temperaturami powyżej 30 st. C również nie wpłynął korzystnie na okres wzrostu drzewek – tłumaczy.

W ocenie szkółkarza, w tym roku nie było tak naprawdę jednego dobrego okresu dla upraw szkółkarskich. - Bardzo dobra agrotechnika, czyli wiedza i doświadczenie szkółkarza ma kluczowe znaczenie. Natomiast obserwując większość materiału szkółkarskiego rok do roku, w tym sezonie na pewno jest zdecydowanie gorzej – zaznacza.

Popyt na drzewka owocowe

Jakie jest zainteresowanie drzewkami w tym roku? Wśród sadowników panują fatalne nastroje. Trudno się temu dziwić, patrząc na sytuację cenową na rynku owoców. Niszczone jest polskie sadownictwo. Mimo ciężkiej sytuacji sadownicy interesują się zakupem drzewek. Wymieniają nasadzenia na nowe, aby utrzymać produkcję – mówi Ryszard Nowakowski.

Dominuje popyt na Goldena, Galę, czerwonego Ligola. W dalszej kolejności odmiany z grupy Jonagoldów, Szampion, Idaredest.

- W przypadku wiśni i grusz nie ma dużej produkcji. W naszym gospodarstwie grusza dobrze wyszła, ale stanowisko też miała dobre. Podobnie z wiśnią. Sytuacja w skali kraju jest natomiast mocno zróżnicowana. W zeszłym sezonie w produkcji szkółkarskiej było mniej wiśni, w tym roku myślę, że będzie więcej dostępnych drzewek w sprzedaży – dodaje.

Szkółkarz zaznacza, że poziom cenowy drzewek jest podobny do roku ubiegłego, mimo iż znacznie wzrosły koszty produkcji, w tym nawozy, paliwo, energia.

Materiał szkółkarski na GieldaRolna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI