×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Top 5 najpopularniejszych odmian jabłoni w sezonie 2020/21

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 09 lutego 2021 09:47

Top 5 najpopularniejszych odmian jabłoni w sezonie 2020/21 Top 5 najpopularniejszych odmian jabłoni/ fot. shutterstock; materiały redakcji

W sezonie 2020/21 jest dobry popyt na drzewka owocowe. Na jakie odmiany jabłoni decydują się sadownicy? – o preferencje zakupowe zapytaliśmy szkółkarzy, którzy wskazali nam najpopularniejsze odmiany tego sezonu: Gala, Golden Delicious, Muna, Red Jonaprince, Ligol Red.

Maciej Lipecki, prezes Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy w rozmowie z naszą redakcją informował, że niezmiennie utrzymuje się duże zainteresowanie sportami odmiany Gala o ciemno czerwonym wybarwieniu lub z paskowanym rumieńcem. Odmianą dwa jest Golden Delicious. Duże zainteresowanie jest odmianą Red Jonaprince oraz Ligol Red. Sadownicy na jesieni pytali także o odmiany z grupy Red Delicious, głównie King Roat.

Jabłka Gala Schniga Schnico Red/ fot. sadyogrody

Jacek Grzywa z Gospodarstwa Szkółkarskiego „Grzywa” w woj. lubelskim, przekazał, że na jesieni zainteresowanie drzewkami jabłoni było dość wysokie. Najczęściej sadownicy pytali o odmiany Red Jonaprince, Muna oraz sporty Gali wyraźnie paskowane albo ciemnoczerwone. Stały popyt jest na Goldena, pojawia się też więcej zapytań o nową mutację Golden Parsi da Rosa. Spośród odmian tradycyjnych dość dobrze sprzedawały się odmiany typu Red Boskoop, Alwa. Nowością w ofercie jest Gala Dark Ann, oraz dwie odmiany czereśni – Justyna i Irena.

W tym sezonie było także spore zainteresowanie wiśniami i śliwami. Niektórzy szkółkarze zaniechali produkcji drzewek tych gatunków, dlatego też ich dostępność w sprzedaży jesienią nie była duża.

Zdaniem Piotra Kwaśniaka, właściciela Szkółki Drzewek Owocowych w Rawie Mazowieckiej,  największy popyt jest na odmiany Ligol Red, Golden Delicious, oraz odmianę Muna, w przypadku której zainteresowanie wzrosło w porównaniu do poprzedniego sezonu. Dobrze utrzymuje się sprzedaż odmian z grupy Gala, umiarkowanie Szampiona. Nie widać natomiast większego zainteresowania odmianą Najdared. - Pierwszy sezon mieliśmy w ofercie nowego Goldena Parsi da Rosa, są zapytania odnośnie tej odmiany, ale na razie nie planujemy zwiększać produkcji tej odmiany – mówi szkółkarz.

- W przedostatnim sezonie i wcześniejszym, były niskie ceny śliwek, więc i dużego zainteresowania drzewkami tego gatunku nie mieliśmy. Na jesieni ub. roku było sporo zapytań o śliwy, co wynika z nieco lepszej koniunktury. Można powiedzieć, że wiśnie obecnie znajdują się na czwartej pozycji w produkcji szkółkarskiej, ale generalnie cały materiał sprzedaliśmy w tym sezonie – dodaje Piotr Kwaśniak.

Jabłka odmiany Muna/ fot. sadyogrody

Szymon Nowakowski z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Żdżarach k. Nowego Miasta nad Pilicą, grupy hodowlanej AJ!APPLE, przyznał, że zainteresowanie drzewkami jest dużo większe niż w poprzednim sezonie. Najlepiej sprzedają się odmiany z grupy Gala, Golden oraz Muna, która w tym roku bije rekordy popularności. Sporo zapytań jest także o Ligola czerwonego (Ligol Red). Spadło natomiast zainteresowanie odmianami tradycyjnymi jak Szampion, Idared, Gloster.

Jakie nowości z grupy AJ!APPLE? - W tym roku do COBORU zgłosiliśmy cztery nowe odmiany, z tym, że zanim one zostaną wprowadzone do sprzedaży w większych ilościach minie kilka lat. Będziemy oferować po kilka -kilkadziesiąt drzewek do posadzenia, aby sadownicy mogli przyjrzeć się tym odmianom – mówi Szymon Nowakowski.

Jan Krzewiński, z INSAD-Prusy i hodowca z grupy AJ!APPLE przekazał, że w tej chwili dobrze się sprzedaje odmiana Muna, a poza tym Golden Delicious, Gala paskowana, Mutsu. Mniejsze zainteresowanie jest odmianami Szampion, Idared.

Jabłka odmiany Ligol Red/ fot. sadyogrody

 - Jesienią zauważalny był znaczny popyt na odmiany Ligol Red, Gala Schniga Schnico i Gala Schniga Schnico Red, Golden Delicious, Muna, ale generalnie większość odmian popularnych z ostatnich lat dobrze się sprzedawała. W tym sezonie jest także duże zainteresowanie mutacją odmiany Red Jonaprince - Wilton's Star Red Jonaprince Select. Słabiej jest ze sprzedażą odmian Szampion, Alwa, Lobo, czerwonych sportów Idareda. Ze śliw jesienią najlepiej sprzedawała się odmiana Tophit – poinformował Jan Kozerski, właściciel szkółki w Dębowej Górze (powiat skierniewicki)

Ryszard Nowakowski, właściciel gospodarstwa szkółkarskiego ARNO z Lewiczyna k. Grójca przekazał, że pod sady towarowe w pierwszej trójce plasują się odmiany Golden Delicious, Gala z wyraźnymi paskami, oraz Ligol Red. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się w tym sezonie czerwone sporty Idareda, Szampion i odmiany z grupy Jonalgod. Pod sady ekologiczne duży popyt jest na drzewka odmiany Chopin, czy Galiwa. Duże zainteresowanie wzbudzają także odmiany o czerwonym miąższu owoców – Baya Marisa, Baya Franconia.

- Miniony 2020 rok był trudny w produkcji szkółkarskiej w całej Polsce. Zimna i sucha wiosna, przymrozki, a następnie chłodne i mokre lato, spowodowały, że jakość towaru w szkółkach była o kilka procent niższa. Sytuacja cenowa na rynku gruszek czy śliwek była niezła, stąd automatycznie większe zainteresowanie drzewkami tych gatunków. Mniejsza produkcja wiśni po części jest wynikiem  mniejszej dostępności podkładki. Dużo szkółek w ogóle wycofało się z produkcji wiśni. Drzewka śliw, wiśni, grusz na jesieni będą dostępne w większych ilościach, jeśli nie będzie anomalii pogodowych – przekazał Ryszard Nowakowski.

 

Materiał szkółkarski  – sprawdź oferty na www.gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI