Tomato mottle mosaic virus – jakie objawy powoduje na roślinach?www.sadyogrody.pl - 13 sierpnia 2020 10:56


Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała o nowym zagrożeniu dla upraw pomidora, papryki i oberżyny w Polsce – Tomato mottle mosaic virus (ToMMV). Jakie objawy mogą być oznaką porażenia roślin?

Tomato mottle mosaic virus atakuje głównie rośliny psiankowate, tj. pomidor, papryka, pieprzowiec owocowy (chilli)  i oberżyna, a ponadto ciecierzyca pospolita z rodziny bobowatych, oraz rośliny dziko rosnące, zwłaszcza rzodkiewnik pospolity, psianka czarna i werbena pospolita

Jak informuje PIORiN, na roślinach żywicielskich wirus wywołuje zróżnicowane objawy porażenia.

Na pomidorach obserwuje się wyginanie liści w dół, ich deformację, pofałdowanie i plamistość, chlorozę na młodszych liściach, szybkie rozprzestrzenianie się martwicy liści i końcówek pędów, karłowacenie oraz częściową lub całkowitą nekrozę owoców. Jeśli zostały zainokulowane młode rośliny, nie wytwarzają one kwiatów, a tym samym nie zawiązują owoców, co wiąże się z całkowitą utratą plonu.

Na papryce obserwuje się żółknięcie liści i nekrozy pędu głównego. Na pieprzowcu owocowym występuje karłowatość oraz plamistość i nekrozy liści.

Na oberżynie spotyka się ciemnofioletowe plamy na kwiatach, a także mozaikę i deformację liści, na roślinach porażonych równocześnie przez inne wirusy. Na ciecierzycy nie notowano objawów porażenia.

Wirus jest przenoszony w sposób mechaniczny, w wyniku bezpośredniego kontaktu pomiędzy roślinami, na narzędziach ogrodniczych, rękawicach, odzieży, itp., a na większą odległość na roślinach do sadzenia i materiale do szczepienia oraz z nasionami. Nie można wykluczyć przeniesienia wirusa przez trzmiele podczas zapylania przez nie kwiatów.

- W przypadku przeniesienia do Polski, Tomato mottle mosaic virus mógłby się pojawić w uprawach roślin żywicielskich, zwłaszcza w szklarniowych uprawach pomidora i papryki, gdzie byłby on w stanie wywoływać szkody gospodarcze - podaje PIORiN.