ToBRFV został wykryty w szklarni w Hiszpaniiwww.sadyogrody.pl/Freshplaza - 03 grudnia 2019 11:28


Kolejnym krajem, w którym wykryto ToBRFV, jest Hiszpania. Rafael Sánchez Trujillo, szef Departamentu Zdrowia Roślin Andaluzji, poinformował o wykryciu wirusa w szklarni w Almerii podczas kongresu Semilla Innova – informuje serwis freshplaza.

Rząd Andaluzji nie może jeszcze potwierdzić wykrycia, ponieważ czeka na odpowiedź Brukseli po przedstawieniu Komisji Europejskiej raportu.

Na razie szklarnia w Almerii jest izolowana. - Wszystkie zagrożenia zostały zminimalizowane, aby zapewnić ochronę sąsiednich gospodarstw - mówi Rafael Sánchez Trujillo.

Wirus jest nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt, ale może powodować poważne szkody w uprawach. Ponadto może być łatwo przenoszony. Od momentu pierwszej identyfikacji wirus został wykryty w Niemczech, Kalifornii, Meksyku, Włoszech, Grecji, Chinach, Izraelu, Jordanii i Wielkiej Brytanii.

ToBRFV rozprzestrzenia się także w Holandii. W sumie wykryto go w 10 szklarniach: 6 w regionie Westland i 4 poza nim. Ponadto istnieją poważne podejrzenia obecności tego wirusa w kolejnych 7 szklarniach.

Chociaż nie ma oficjalnego potwierdzenia ze strony agencji rządowych, twierdzi się również, że w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie istnieją ‘zanieczyszczone’ szklarnie, chociaż surowe środki higieny pomogły producentom w zwalczeniu wirusa.

Ponieważ nie ma szczepionek ani odpornych odmian zwalczających ToBRFV, wirus musi zostać wyeliminowany poprzez dokładne oczyszczenie szklarni.

Uprawy najbardziej dotknięte przez ToBRFV to pomidory i papryka.