Timac Agro rusza z nowym projektem – HortiCropsKrystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl - 28 grudnia 2018 11:06


W ramach Vip-roomu Sadowniczego firmy Timac Agro Polska, 10 grudnia br. w Zakrzewiu k. Radomia odbyło się spotkanie poświęcone zagadnieniom prawidłowego i bezpiecznego nawożenia. Podkreślano jak ważne jest opracowanie zaleceń w oparciu o badania gleby na zawartość składników pokarmowych. Od przyszłego sezonu rusza nowy serwis – HortiCrops.

Mateusz Nowacki, specjalista ds. sadownictwa z firmy Timac Agro, podsumował najważniejsze aspekty mijającego sezonu, podkreślając, że okres wegetacji przebiegał bardzo szybko a kwitnienie trwało zaledwie kilka dni (co przełożyło się na problemy z jakością w dalszej części sezonu).

- Przyspieszony okres wegetacji najbardziej odczuła odmiana Golden Delicious. Zaraz po kwitnieniu obserwowaliśmy już pierwsze objawy niedoboru magnezu. Wegetacja szła zbyt szybko, rośliny nie nadążały z pobieraniem odpowiednich składników pokarmowych i stres spowodowany nagłym przyrostem masy owoców spowodował w wielu w sadach pojawienie się ordzawień. Stąd duży popyt na jabłka tej odmiany. Na Zachodzie sadownicy również mieli podobny problem z ordzawieniami – mówił.

I zwrócił uwagę, że obfite plonowanie spowodowało osłabienie roślin pod kątem kolejnego sezonu. - Przy tak wysokich tonażach jakie mieliśmy w tym roku, bardzo dużo składników pokarmowych wywieźliśmy z sadów razem z owocami. Przed sadownikami do podjęcia ważne decyzje nawozowe. Wiemy już, że jakość pąków kwiatowych jest znacznie słabsza z racji obfitego plonowania – mówił Mateusz Nowacki.

Od nowego sezonu firma Timac Agro będzie oferować specjalistyczne doradztwo w ramach projektu HortiCrops, którego celem jest zoptymalizowane i efektywne nawożenie/ wspomaganie decyzji w gospodarstwach, na podstawie zebranych szczegółowych informacji z sadów i plantacji roślin jagodowych objętych serwisem.

Monitoring upraw zgodnie z założeniami projektu będzie prowadzony w konkretnych terminach: początek wegetacji (odmian popularnych w produkcji Szampion, Red Jonaprince, Golden Delicious i Gala -ocena przezimowania, uszkodzeń podstawy pąka), okres kwitnienia a następnie po opadzie czerwcowym (by określić ilość zawiązków na drzewie, badanie fluorymetrem i organoleptycznie możliwych niedoborów). W ramach serwisu w połowie sierpnia wydawane będą zalecenia odnośnie jakości, poprawy wybarwienia jabłek, natomiast jesienią doradcy pobiorą próbki gleby do analiz.