Tendencje odmianowe w Europie i na świeciewww.sadyogrody.pl/ Krystyna Zagórska - 29 listopada 2019 13:56


W ostatnich latach bardzo rozwinął się rynek jabłek na świece. Owoce te stały się również bardziej dostępne, a to za sprawą między innymi lepszych środków transportu, możliwości przechowywania i sprzedaży. Obecnie duże nasadzenia postępują w Indiach, w Pakistanie, Iranie, Turcji, w Chinach, a także w krajach Północnej Afryki. Głównie sadzi się tam standardowe odmiany jabłoni jak Red Delicious, Golden, Gala, Granny Smith, oraz Fuji – mówił Maciej Lipecki, prezes Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy w ramach konferencji Sady i Ogrody.

Maciej Lipecki przekazał, że w krajach byłego ZSRR, oprócz odmian Red Delicious, Golden, Gala, sadzi się Idareda, czy Ligola, Szampiona, Jonagolda.

W tym roku produkcja Gali w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie po raz pierwszy w historii przewyższy produkcję Red Deliciousa (Gala z 20 proc. udziałem rynku).

Około 8 proc. rynku przypisuje się odmianie klubowej Honey Crisp, wyhodowananej na Uniwersytecie w Minnesocie i po dzień dzisiejszy stanowiącej ważną pozycję w strukturze nasadzeń. Sadzi się także pochodne Honey Crispa - SweeTango, Cosmic Crisp. W Stanach Zjednoczonych grupy producenckie wprowadzają na rynek lokalny nowe odmiany, a na eksport idzie głownie Gala, Golden czy Red Delicious.

W Europie już od kilku lat obserwuje się wzrastające znaczenie odmian klubowych Pink Lady, Honey Crisp –(rozpowszechnionej na rynku europejskim pod nazwą Honey Crunch), Evelina, Envy, Jazz, Cosmic Crisp.

Odmiana Cosmic Crisp - wyhodowana kilkanaście lat temu, ale oficjalnie niedostępna na rynku
Premierę tej odmiany zaplanowano na 1 grudnia br., wówczas pierwsze jabłka zostaną dostarczane do supermarketów. Odmianę Cosmic Crisp od wielu lat promuje się jako jabłko wyższej kategorii. W jej produkcje zainwestowano już ponad 500 mln dolarów. W Stanach Zjednoczonych posadzono 12 mln drzewek tej odmiany.

Odmiana Cosmic Crisp wprowadzana jest także w Południowym Tyrolu (pod nasadzenia tej odmiany przeznaczono 600 hektarów).

Czytaj także: 

Konferencja SiO: Jakie odmiany jabłoni sadzi się w polskich sadach?