Tarcznik niszczyciel staje się bardziej powszechny i coraz więcej regionów się z nim boryka – mówi serwisowi sadyogrody.pl Tomasz Gasparski, Agronomic Solution Manager – Horticulture and Potato w firmie Bayer Crop Science.

Nasila się problem z tarcznikiem niszczycielem

Optymalne warunki rozwojowe dla tego szkodnika mieszczą się w zakresie temperatur 20-25 st. C. Przy niższych temperaturach powietrza – na poziomie ok 20 st. C cykl rozwojowy jest wydłużony do 60 dni. W warunkach wyższych temperatur (25-26 st. C), okres ten skraca się do 40 dni.

Niekiedy w walce z tarcznikiem pomaga nam pogoda. Przy temperaturze powyżej 30 st. C w momencie migracji larw, bardzo często dochodzi do ‘wysuszenia’ szkodnika.

 

Populację tarcznika niszczyciela można  ograniczyć wykonując wczesną wiosną zabieg preparatami olejowymi. Drugi kluczowy termin zwalczania tego szkodnika przypada na okres migracji larw (gdy dochodzi do masowego wylęgu osobników larwalnych i ich wychodzenia spod tarczek).

Możliwości zwalczania tarcznika niszczyciela

W ostatnich dwóch sezonach w firmie Bayer Crop Science przeprowadzono doświadczenia, w których oceniano efektywność preparatu Movento 100 SC i środka zawierającego flupyradifuron w zwalczaniu tarcznika niszczyciela.

Programy ochrony bazujące na tych produktach dają obiecujące wyniki.

- Movento jest bardzo skutecznym produktem. W programach ochrony wkomponowany był także produkt Sivanto Prime, który jest na etapie rejestracji pod względem tego szkodnika – mówi Tomasz Gasparski.

Cała rozmowa z Tomaszem Gasparskim w materiale wideo.