Tarcznik niszczyciel - jak go zwalczać? (wideo)Krystyna Zagórska - 02 lutego 2022 10:06


Oprócz typowych szkodników w uprawach sadowniczych kontrolować należy także obecność tarcznika niszczyciela, który w wielu rejonach staje się coraz powszechniejszym problemem.

Tarcznik niszczyciel staje się bardziej powszechny i coraz więcej regionów się z nim boryka – mówi serwisowi sadyogrody.pl Tomasz Gasparski, Agronomic Solution Manager – Horticulture and Potato w firmie Bayer Crop Science.

Nasila się problem z tarcznikiem niszczycielem

Optymalne warunki rozwojowe dla tego szkodnika mieszczą się w zakresie temperatur 20-25 st. C. Przy niższych temperaturach powietrza – na poziomie ok 20 st. C cykl rozwojowy jest wydłużony do 60 dni. W warunkach wyższych temperatur (25-26 st. C), okres ten skraca się do 40 dni.

Niekiedy w walce z tarcznikiem pomaga nam pogoda. Przy temperaturze powyżej 30 st. C w momencie migracji larw, bardzo często dochodzi do ‘wysuszenia’ szkodnika.

 {film;21758}

Populację tarcznika niszczyciela można  ograniczyć wykonując wczesną wiosną zabieg preparatami olejowymi. Drugi kluczowy termin zwalczania tego szkodnika przypada na okres migracji larw (gdy dochodzi do masowego wylęgu osobników larwalnych i ich wychodzenia spod tarczek).

Możliwości zwalczania tarcznika niszczyciela

W ostatnich dwóch sezonach w firmie Bayer Crop Science przeprowadzono doświadczenia, w których oceniano efektywność preparatu Movento 100 SC i środka zawierającego flupyradifuron w zwalczaniu tarcznika niszczyciela.

Programy ochrony bazujące na tych produktach dają obiecujące wyniki.

- Movento jest bardzo skutecznym produktem. W programach ochrony wkomponowany był także produkt Sivanto Prime, który jest na etapie rejestracji pod względem tego szkodnika – mówi Tomasz Gasparski.

Cała rozmowa z Tomaszem Gasparskim w materiale wideo.