Tarcznik niszczyciel - dobry czas na zwalczanie szkodnikaprof. dr hab. Katarzyna Golan, UP w Lublinie; mgr. inż. Szymon Jabłoński, Centrum Badań Sadowniczych Symbioz - 23 marca 2022 11:45


Profesor dr hab. Katarzyna Golan z UP w Lublinie razem z mgr. inż. Szymonem Jabłońskim z Centrum Badań Sadowniczych Symbioz przygotowali informacje, w której wskazują jak walczyć z tarcznikiem niszczycielem wczesną wiosną i kiedy warto wykonać zabieg w obecnym sezonie.

Tarcznik niszczyciel jest poważnym zagrożeniem dla upraw sadowniczych w Polsce, głównie na Lubelszczyźnie, w okolicach Sandomierza i na Mazowszu. W którym czasie może doprowadzić do zamierania roślin, na których żeruje. Dlatego warto dokładnie lustrować sady w poszukiwaniu form zimujących tarcznika.

Tarcznik niszczyciel - jak go zwalczać? (wideo)

- Jednym z ważniejszych zabiegów, które znacznie redukują liczebność tego szkodnika są te prowadzone wczesną wiosną z użyciem preparatów olejowych. Oprysk przeprowadza się w okresie bezlistnym - produkty olejowo działają na szkodniki kontaktowo, a na roślinie powierzchniowo - czytamy w publikacji. 

Zwalczanie tarcznika niszczyciela w obecnym sezonie

W obecnym tygodniu prognozowana jest temperatura powietrza w przedziale od 12 do 19 stopni C w dzień oraz brak lub niewielkie przymrozki w nocy. Z pewnością tak wysokie wartości temperatur i wysoka aktywność słońca będą miały wpływ na rozwój roślin i aktywność owadów. 

- Oprysk preparatami olejowymi w celu zwalczania stadiów zimujących tarcznika niszczyciela powinien mieć miejsce w początkowym etapie rozwoju pąków. Prognozowanym terminem przeprowadzenia tego zabiegu w sadach w obecnym sezonie jest druga połowa bieżącego tygodnia. Oprysk powinien być wykonany w trakcie ciepłego, słonecznego dnia. Drzewa - również pnie - powinny być być bardzo dokładnie pokryte cieczą roboczą. Zaleca się wykonanie tzw. podwójnych przejazdów - tłumaczą eksperci. 

{fb;https://www.facebook.com/doradcy.sadowniczy/photos/a.490283871152872/2056462514534992/}