
Lustracje pod kątem obecności tantnisia krzyżowiaczka należy rozpoczynamy zwykle 2-3 dni po posadzeniu rozsady. Sprawdzamy, czy na liściach rozsady nie ma jaj, larw, puparium lub osobników dorosłych. Uprawę warzyw kapustnych należy kontrolować przez cały okres wegetacji.
Rozwojowi tantnisia krzyżowiaczka sprzyja ciepła i bezdeszczowa pogoda. Szkody wyrządzają gąsienice. Szczególnie groźne są gąsienice pierwszego pokolenia, które żerują w liściach sercowych i w zawiązujących się główkach kapusty. Skutkiem może być brak główek i róż. Na jednej roślinie, może żerować po kilka - kilkanaście gąsienic.
W latach gradacji na jednej roślinie obserwowano ponad 150 gąsienic. Młode gąsienice początkowo drążą korytarze wewnątrz liści - minują liście. Starsze później od spodu liścia zgryzają tkankę miękiszową. Nienaruszona górna skórka liścia tworzy tzw. “okienka”. W miarę wzrostu liścia okienka pękają i tworzy się wiele drobnych, okrągłych otworów. Przy silnych uszkodzeniach rośliny mogą być całkowicie zniszczone.
Lustracje pod kątem obecności tych szkodników należy rozpocząć 2-3 dni po posadzeniu rozsady. Warto wówczas sprawdzić, czy na liściach rozsady nie ma jaj, larw, puparium lub osobników dorosłych. Uprawę należy lustrować przez cały okres wegetacji.
W okresie kiedy roślina jest w fazie tworzenia główek należy dokładnie przeglądać dolną stronę liścia i liście sercowe. Obserwacje należy prowadzić w losowo wybranych czterech miejscach na 10 kolejnych roślinach. Progiem zagrożenia dla plantacji jest obecność 1–5 gąsienic na 10 roślinach.
Zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka powinno być prowadzone tylko środkami zarejestrowanymi oraz z zachowaniem okresów karencji.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,67 0,05%
GBP
5,26 0,55%
USD
4,26 0,75%
ON
6,09 3 gr
LPG
2,95 -3 gr