×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szkodniki jabłoni - jakie zagrożenie w lipcu?

Autor: www.sadyogrody.pl 06 lipca 2021 13:22

Szkodniki jabłoni - jakie zagrożenie w lipcu? Jakie zagrożenie ze strony szkodników w lipcu? fot. sadyogrody

Głównymi szkodnikami, które należy zwalczać latem są  gąsienice owocówki II pokolenia oraz zwójki liściowe. W wielu sadach wciąż problemem stanowią mszyce i przędziorki.

  • Po intensywnym okresie walki ze szkodnikami w maju i czerwcu, w sadach nadchodzi nieco spokojniejszy okres ochrony w lecie
  • W lipcu zwalczamy gąsienice II pokolenia owocówki jabłkóweczki oraz zwójki liściowe; wciąż występują problemy z mszycami i przędziorkami

Drugie pokolenie owocówki jabłkóweczki

Loty motyli owocówki II pokolenia – a więc także składanie jaj, wylęg gąsienic i wgryzanie się ich do zawiązków – mają miejsce w lipcu. W zależności od przebiegu pogody może to nastąpić na początku lub w drugiej połowie miesiąca. Nie mniej jednak powinniśmy być przygotowani do ochrony – w ostatnich latach szkody powodowane przez tego szkodnika są coraz większe. 

Zwójki liściowe w sadach jabłoniowych

Kolejnym problemem występującym w wielu sadach są zwójki liściowe. Kłopot z ich zwalczaniem polega na tym, iż selektywne preparaty niszczą głównie młodsze stadia rozwojowe gąsienic. Jednak małe gąsienice bardzo trudno znaleźć na drzewach, a szkody przez nie powodowane są jeszcze niewidoczne. Kiedy dorosną do starszych stadiów (L3, L4), a sadownik zaczyna zauważać w sadzie zwinięte przez nie liście.

W walce ze zwójkami ważny jest  właściwy monitoring i wykonanie oprysku w terminie przypadającym na początek wylęgu gąsienic. Wówczas są one wrażliwe na selektywne owicydy, a ponadto szkodnik nie zdąży zwinąć liści i „schować się” przed stosowanymi preparatami. Skuteczny monitoring możemy prowadzić z użyciem pułapek feromonowych. Dobieramy je do gatunku (lub gatunków) zwójek występujących w sadzie, które możemy poznać po rozpoznaniu szkód z poprzednich lat. 

Zwójki liściowe można zwalczyć tymi samymi preparatami co owocówkę.

Zwalczanie mszycy i przedziorków latem

Latem na drzewach mogą występować także mszyce, szczególnie jeśli pędy nie zakończyły wzrostu. Najlepszą strategią ochrony wydaje się być intensywne zwalczanie mszyc wiosną oraz zakończenie wzrostu pędów we właściwym czasie (przez odpowiednią kontrolę wzrostu), a także prowadzenie ochrony selektywnymi preparatami, nie zwalczającymi ich naturalnych wrogów. Wówczas latem nie powinniśmy notować problemów z mszycami. 

Przędziorki i pordzewiacz jabłoniowy to szkodniki „standardowo” występujące latem. W skutecznej strategii ochrony ważny jest ich regularny monitoring. Przędziorków szukamy na liściach z zewnętrznej części korony (owocowiec), a w okresach suchej, upalnej pogody - na dolnych gałęziach blisko pnia (chmielowiec). Pordzewiacze w lipcu występują na liściach tegorocznych przyrostów, w środkowej i końcowej ich części.

Również w strategii ochrony przed przędziorkami ważne jest stosowanie selektywnych preparatów. W sadach prowadzonych w ten sposób bardzo często nie występuje konieczność wykonywania ani jednego oprysku w sezonie przeciwko tym szkodnikom. Ponieważ zabiegi przędziorkobójcze są jednymi z najdroższych w ochronie sadów, taka strategia jest opłacalna. Jeśli jednak zachodzi potrzeba zwalczania, stosujemy preparaty zwalczające zarówno jaja jak i formy dorosłe szkodnika, lub mieszanki zbiornikowe dwóch środków tak, aby zwalczyć wszystkie stadia rozwojowe. W przeciwnym razie w krótkim czasie zajdzie konieczność wykonywania ponownych oprysków.

Zwalczając szkodniki zawsze stosujemy wysokie dawki cieczy roboczej (700 – 1000 l/ha, przędziorki 1000 l/ha) i dodatki preparatów zwilżających.

 

Środki do produkcji - sprawdź oferty na gieldarolna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI