Szkodniki glebowe należy zwalczać jesienią

Autor: Doradca Jagodowy 02 września 2021 09:17

Jesień jest bezdyskusyjnie najlepszym terminem zwalczania larw opuchlaka, pędraka i drutowca żerujących w uprawach jagodowych. Optymalna wilgoć gleby, umiarkowana temperatura oraz wczesne stadia rozwojowe szkodników sprzyjają działaniu preparatów przeznaczonych do ich eliminacji.

Lustracje plantacji przeprowadzone w ostatnich dniach sierpnia wyraźnie wskazują iż problem szkodników glebowych jest powszechny: młode formy larwalne (tzw. L1) pędraka, opuchlaka i drutowca pojawiły się już we wszystkich rejonach jagodowych i rozpoczęły żerowanie. W takiej sytuacji niedopuszczalne jest odwlekanie zwalczania szkodników glebowych do wiosny, gdyż przy długiej ciepłej jesieni i łagodnej zimie straty w przyszłorocznym plonie będą ogromne.

Czym zwalczać szkodniki glebowe?

Jednym z dostępnych rozwiązań jest zastosowanie sprawdzonych i przetestowanych w praktyce preparatów biologicznych Metacide, rekomendowanego w dawce od 5 do 10 kg na ha lub preparatu Klozer w dawce od 1,0 do 2,0 l na ha. Są to preparaty biologiczne (czyli bezpieczne dla człowieka i środowiska naturalnego) zawierające grzyby entomopatogeniczne z rodzaju Beauveria bosiana i Metarhisium, które eliminują najbardziej uciążliwe szkodniki glebowe. Mechanizm działania tych preparatów jest jednakowy: grzyby entomopatogeniczne w kontakcie z owadem zasiedlają jego ciało i rozwijając się w organizmie szkodnika unicestwiają go w ciągu kilku dni. Wymogiem decydującym o efektywności jest bezpośredni kontakt larwy szkodnika z grzybem. Gdy już to nastąpi grzyb wykorzystuje do swojego rozwoju białko z ciała owada, który przestaje żerować i po kilku dniach obumiera.

Alternatywą dla preparatów zawierających grzyby entomopatogeniczne są wyselekcjonowane szczepy pożytecznych nicieni. Przykładem takich preparatów jest Nemasys L przeznaczony do zwalczania larw opuchlaka oraz Nemasys G przeznaczony do zwalczania larw ogrodnicy niszczylistki.

Jaka technika stosowania?

Preparaty zawierające grzyby enomopatogeniczne (Metacide, Klozer) lub pożyteczne nicienie (Nemasys L, Nemasys G) można stosować w formie fertygacji, wprowadzając je linią kroplująca bezpośrednio pod rośliny wraz z wodą. Dla pewności na czas aplikacji tych preparatów należy wymontować filtr lub zaaplikować je bay-pasem poza układem filtrującym, co wyeliminuje ryzyko zatrzymania czynnika biologicznego na złożach filtrujących. Oczywiście dozowania preparatów biologicznych nie powinno się już łączyć ze stosowaniem nawozów. Alternatywną metodą aplikacji tych preparatów jest ich rozlanie wzdłuż rzędów roślin lub aplikacja w formie oprysku z dużą ilością wody (1000-1500 l na ha). Zastosowanie preparatów w formie podlania roślin lub oprysku należy zaplanować tuż przed deszczem lub włączyć deszczownię, aby wprowadzić preparat do gleby na głębokość kilku centymetrów. Optymalna temperatura rozwoju grzybów entomopatogenicznych to 12-25 st. C i równomierne uwilgotnienie. Po zastosowaniu preparatu Metacide warto również wprowadzić do ryzosfery koncentrat aminokwasowy, który będzie stanowił pożywkę białkową przyspieszającą rozwój pożytecznej grzybni. Może to być TerraSorb Radicular w dawce 10-15 l na ha, Aminoplant Pover w dawce 1,5-2,0 kg na ha lub Preparat Klozer należy stosować łącznie z dodatkiem preparatu Carbogen (w proporcji 1:1), będącym dedykowaną pożywką na bazie drożdży z dodatkiem aminokwasów.

Należy pamiętać, iż wymienione preparaty biologiczne wprowadzają do gleby żywe organizmy: grzyby lub pożyteczne nicienie. Stąd też przez kilka tygodni po ich aplikacji należy zapewnić im optymalne warunki rozwoju (np. odpowiednią wilgotność) oraz unikać stosowania zabiegów mogących ograniczać ich populację (np. uprawki przesuszające glebę, fosfoniany, herbicydy).

Spośród środków chemicznych jedyną substancją posiadającą obecnie rejestrację do eliminacji presji opuchlaka w truskawce jest acetamipryd (np. Mospilan 20 SP w dawce 0,3 kg na ha, po zbiorach). Środek ten należy zastosować w formie oprysku z dużą ilością wody (600-800 na ha) zraszając obficie rośliny i glebę pod nimi. Jako że jest to środek systemiczny należy go stosować w temperaturze powyżej 12 st. C.

W bieżącym sezonie Zespół Doradcy Jagodowego śledzi uważnie wpływ preparatu Verimark 200 SC na obecność szkodników glebowych. Z dotychczasowych obserwacji wynika, iż na plantacjach na których zastosowano dokorzeniowo wraz z fertygacją ten preparat w celu eliminacji kwieciaka presja szkodników glebowych była minimalna lub nie było jej wcale. Spostrzeżenia te wymagają jednak potwierdzenia na większej liczbie plantacji o różnym nasileniu ilościowym i gatunkowym szkodników. Obserwacje te będą prowadzone w bieżącym sezonie a o ich wynikach poinformujemy w oddzielnym materiale.

 

Środki do produkcji na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI