Szara pleśń w uprawie truskawki – korzystne warunki do rozwojuwww.sadyogrody.pl - 08 czerwca 2020 12:55


Ostatnie opady deszczu i ciepło sprzyja rozwojowi szarej pleśni na plantacjach truskawki. O odpowiednią ochronę należy zadbać w okresie kwitnienia. W dalszym ciągu ryzyko infekcji jest duże.

W sprzyjających warunkach do infekcji patogen stanowi poważne zagrożenie dla plantacji truskawek. Najczęściej infekuje kwiaty – przerasta do działek kielicha oraz szypułek powodując zasychanie kwiatostanów. Objawy szarej pleśni mogą pojawić się dopiero w trakcie wykształcania i dojrzewania owoców. Częste i bardzo duże straty notuje się uprawach truskawki zabezpieczanej folią w celu przyspieszenia zbiorów.

Botrytis cinerea powoduje zasychanie niedojrzałych owoców truskawki. Natomiast w późniejszym okresie, gdy owoc zaczyna dojrzewać – na jego powierzchni pojawia się grzybnia i charakterystyczny szarawy nalot. W sezonach z dużą ilością opadów i wysoką wilgotnością straty w plonach mogą dochodzić nawet do 80%. Dlatego zabiegi ochronne należy wykonywać już na początku kwitnienia roślin.

Ryzyko infekcji Botrytis cinerea w dalszym ciągu jest duże. Ochronę należy dostosowywać do istniejących warunków pogodowych.

Jak walczyć z szarą pleśnią i ograniczyć ryzyko odporności?

Od tego sezonu na polskim rynku dostępna jest nowa substancja czynna – izofetamid, wchodząca w skład fungicydu Kenja 400 SC firmy Belchim Crop Protection.

Izofetamid ma elastyczną strukturę, inną od większości substancji z grupy SDHI i właśnie dzięki tej strukturze może dostosowywać się do zmodyfikowanej struktury odpornych szczepów patogenów. Substancja działa na wszystkie stadia rozwojowe Botrytis cinerea (kiełkowanie zarodników, wzrost grzybni na powierzchni liści, penetrację, wtórny rozrost grzybni, tworzenie zarodników).

Środek Kenja 400 SC należy stosować zapobiegawczo – od fazy kwitnienia roślin aż do okresu głównego zbioru (BBCH 60-85), w dawce 1,2 l/ha. Zaletą produktu jest 1 dniowy okres karencji, dzięki czemu oprysk można wykonać w trakcie zbiorów.