W okresie kwitnienia truskawki duże jest zagrożenie ze strony szarej pleśni, zwłaszcza w wyniku przekropnej pogody, wówczas można oczekiwać intensywnego rozwoju tej choroby. W ochronie fungicydowej należy wcześnie rozpoznać zagrożenie i natychmiastowo na nie reagować. Zabiegi wykonuje się profilaktycznie, obserwując przebieg pogody oraz fazę rozwojową truskawki.

Duże zagrożenie szarą pleśnią na plantacji truskawek

Pierwsze objawy szarej pleśni uwidaczniają się na kwiatach, powodując ich brunatnienie, a w konsekwencji - zamieranie. To kluczowy moment w ochronie przeciw tej chorobie. Brak zabiegów fungicydowych w tym czasie, może doprowadzić do porażenia owoców i znacznych strat w plonie. Zabieg trzeba wykonać przy pierwszych objawach, które pojawią się na kwiatach.

W przypadku porażenia szarą pleśnią owoców, na ochronę fungicydową jest już za późno. Truskawki pokrywa charakterystyczna biała grzybnia, która może się przenosić na kolejne owoce.

Szara pleśń truskawki- jaka strategia ochrony plantacji?

W programie ochrony zawsze należy uwzględnić kilka ważnych czynników. Po pierwsze termin zabiegu, ale także odpowiednie dobranie substancji czynnych w trakcie sezonu. Preparaty stosowane w ochronie plantacji powinny mieć jednocześnie wysoką skuteczność, ale też krótki okres karencji.

W przypadku dużego ryzyka infekcji Botrytis cinerea warto sięgać po preparaty z „górnej półki” – z reguły dwuskładnikowe dopuszczone do ochrony truskawek ze szczególnym uwzględnieniem okresu karencji. Dobierając preparaty należy pamiętać o rotacji poszczególnych substancji czynnych, ale też samych grup chemicznych, ponieważ szara pleśń bardzo szybko potrafi tworzyć formy odporne na daną substancję.

W przypadku porażenia do 5 proc. do ochrony można stosować preparaty biologiczne. Ich zaletą jest brak okresu karencji, a więc mogą być stosowane pomiędzy zbiorami.